Hallituksen tiedot ja kokoonpano

21. Kallio IV | 7.10.1936 - 12.3.1937

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Kallio, Kyösti 7.10.1936 15.2.1937 Maalaisliitto
Pääministerin sijainen
Holsti, Eino Rudolf Woldemar 17.2.1937 12.3.1937 Edistyspuolue
Ulkoasiainministeri
Holsti, Eino Rudolf Woldemar 7.10.1936 12.3.1937 Edistyspuolue
Oikeusministeri
Kekkonen, Urho Kaleva 7.10.1936 12.3.1937 Maalaisliitto
Sisäasiainministeri
Puhakka, Yrjö Wilhelm 7.10.1936 12.3.1937 ammatti/virkamies
Apulaissisäasiainministeri
Kekkonen, Urho Kaleva 9.10.1936 12.3.1937 Maalaisliitto
Puolustusministeri
Oksala, Arvi Adiel 7.10.1936 12.3.1937 ammatti/virkamies
Valtiovarainministeri
Niukkanen, Juho 7.10.1936 12.3.1937 Maalaisliitto
Opetusministeri
Kukkonen, Antti 7.10.1936 12.3.1937 Maalaisliitto
Maatalousministeri
Heikkinen, Pekka Ville 7.10.1936 12.3.1937 Maalaisliitto
Apulaismaatalousministeri
Kalliokoski, Viljami 7.10.1936 12.3.1937 Maalaisliitto
Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri
Lahdensuo, Jalo Toivo 7.10.1936 12.3.1937 Maalaisliitto
Kulkulaitosten ja yleisten töiden apulaisministeri
Vesterinen, Vihtori 7.10.1936 12.3.1937 Maalaisliitto
Kauppa- ja teollisuusministeri
Kauppi, Kalle 7.10.1936 12.3.1937 Edistyspuolue
Sosiaaliministeri
Janhonen, Toivo Aapeli 7.10.1936 12.3.1937 Maalaisliitto

Puoluejakauma

7.10.1936
Maalaisliitto 9
Edistyspuolue 2
ammatti/virkamies 2
12.3.1937
Maalaisliitto 8
Edistyspuolue 2
ammatti/virkamies 2

18.1.2019 9.9. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.