Hallituksen tiedot ja kokoonpano

22. Cajander III | 12.3.1937 - 1.12.1939

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Cajander, Aimo Kaarlo 12.3.1937 1.12.1939 Edistyspuolue
Ulkoasiainministeri
Holsti, Eino Rudolf Woldemar 12.3.1937 16.11.1938 Edistyspuolue
Voionmaa, Kaarle Väinö 16.11.1938 1.12.1938 SDP
Erkko, Juho Eljas 12.12.1938 1.12.1939 Edistyspuolue
Oikeusministeri
Ahmavaara, Kaarlo Arvi Eliel 18.3.1937 11.1.1938 ammatti/virkamies
Rautavaara, Albin Ewald 11.1.1938 13.10.1939 ammatti/virkamies
Söderhjelm, Johan Otto 13.10.1939 1.12.1939 RKP
Sisäasiainministeri
Kekkonen, Urho Kaleva 12.3.1937 1.12.1939 Maalaisliitto
Puolustusministeri
Niukkanen, Juho 12.3.1937 1.12.1939 Maalaisliitto
Valtiovarainministeri
Tanner, Väinö Alfred 12.3.1937 1.12.1939 SDP
Opetusministeri
Hannula, Uuno 12.3.1937 1.12.1939 Maalaisliitto
Maatalousministeri
Heikkinen, Pekka Ville 12.3.1937 1.12.1939 Maalaisliitto
Apulaismaatalousministeri
Koivisto, Juho 12.3.1937 1.12.1939 Maalaisliitto
Kulkulaitosten ja yleisten töiden apulaisministeri
Salovaara, Väinö Veikko 12.3.1937 2.9.1938 SDP
Salmenoja, Johan Pietari 20.9.1939 1.12.1939 SDP
Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri
Ryömä, August Johannes 12.3.1937 2.9.1938 SDP
Salovaara, Väinö Veikko 2.9.1938 1.12.1939 SDP
Kauppa- ja teollisuusministeri
Voionmaa, Kaarle Väinö 12.3.1937 1.12.1938 SDP
Sosiaaliministeri
Keto, Jaakko William 12.3.1937 9.11.1937 SDP
Fagerholm, Karl-August 9.11.1937 1.12.1939 SDP
Apulaissosiaaliministeri
Reinikainen, Oskari Brynolf 2.9.1938 1.7.1939 SDP
Kansanhuoltoministeri
von Fieandt, Berndt Rainer 20.9.1939 1.12.1939 ammatti/virkamies
Salkuton ministeri
von Born, Ernst Viktor Lorentz 13.10.1939 1.12.1939 RKP

Puoluejakauma

12.3.1937
Maalaisliitto 5
SDP 5
Edistyspuolue 2
1.12.1939
Maalaisliitto 5
SDP 4
Edistyspuolue 2
RKP 2
ammatti/virkamies 1

17.10.2018 18.52. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.