Hallituksen tiedot ja kokoonpano

26. Linkomies | 5.3.1943 - 8.8.1944

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Linkomies, Edwin Johan Hildegard 5.3.1943 8.8.1944 Kokoomus
Ulkoasiainministeri
Ramsay, Carl Henrik Wolter 5.3.1943 8.8.1944 RKP
Oikeusministeri
Lehtonen, Oskari 5.3.1943 8.8.1944 Kokoomus
Sisäasiainministeri
Ehrnrooth, Leo Reinhold 5.3.1943 8.8.1944 RKP
Puolustusministeri
Waldén, Karl Rudolf 5.3.1943 8.8.1944 ammatti/virkamies
Valtiovarainministeri
Tanner, Väinö Alfred 5.3.1943 8.8.1944 SDP
Ministeri valtiovarainministeriössä
Reinikka, Tyko Henrik 5.3.1943 8.8.1944 Maalaisliitto
Opetusministeri
Kauppi, Kalle 5.3.1943 8.8.1944 Edistyspuolue
Maatalousministeri
Kalliokoski, Viljami 5.3.1943 8.8.1944 Maalaisliitto
Ministeri maatalousministeriössä
Osara, Nils Arthur 5.3.1943 8.8.1944 ammatti/virkamies
Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri
Salovaara, Väinö Veikko 5.3.1943 8.8.1944 SDP
Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä
Ikonen, Pekka Toivo 5.3.1943 13.1.1944 Maalaisliitto
Kaasalainen, Väinö Viljami 13.1.1944 8.8.1944 Maalaisliitto
Kauppa- ja teollisuusministeri
Takki, Uuno Kristian 5.3.1943 8.8.1944 SDP
Sosiaaliministeri
Fagerholm, Karl-August 5.3.1943 17.12.1943 SDP
Aaltonen, Aleksi 17.12.1943 8.8.1944 SDP
Kansanhuoltoministeri
Ellilä, Kaarle Johannes 5.3.1943 8.8.1944 Maalaisliitto
Ministeri kansanhuoltoministeriössä
Aura, Jalo 5.3.1943 8.8.1944 SDP
Osara, Nils Arthur 5.3.1943 8.8.1944 ammatti/virkamies
Ramsay, Carl Henrik Wolter 5.3.1943 8.8.1944 RKP

Puoluejakauma

5.3.1943
SDP 5
Maalaisliitto 4
Kokoomus 2
RKP 2
ammatti/virkamies 2
Edistyspuolue 1
8.8.1944
SDP 5
Maalaisliitto 4
Kokoomus 2
RKP 2
ammatti/virkamies 2
Edistyspuolue 1

21.8.2019 8.46. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.