Hallituksen tiedot ja kokoonpano

3. Ingman | 27.11.1918 - 17.4.1919

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Ingman, Lauri Johannes 27.11.1918 17.4.1919 Kokoomus
Ulkoasiainministeri
Enckell, Carl Johan Alexis 27.11.1918 17.4.1919 ammatti/virkamies
Apulaisulkoasiainministeri
Ehrnrooth, Leo Reinhold 11.3.1919 17.4.1919 RKP
Oikeusministeri
Söderholm, Karl Gustaf 27.11.1918 17.4.1919 RKP
Sisäasiainministeri
Tulenheimo, Antti Agaton 27.11.1918 17.4.1919 Kokoomus
Sotaministeri
Waldén, Karl Rudolf 27.11.1918 17.4.1919 ammatti/virkamies
Valtiovarainministeri
Castrén, Kaarlo 27.11.1918 17.4.1919 Edistyspuolue
Apulaisvaltiovarainministeri
Vennola, Juho Heikki 27.11.1918 17.4.1919 Edistyspuolue
Kirkollis- ja opetusministeri
Soininen, August Mikael 27.11.1918 17.4.1919 Edistyspuolue
Maatalousministeri
Brander, Uuno Edvard 27.11.1918 17.4.1919 Edistyspuolue
Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri
Wuolle, Kustaa Bernhard 27.11.1918 17.4.1919 Kokoomus
Kauppa- ja teollisuusministeri
Stjernvall, Julius 27.11.1918 17.4.1919 RKP
Sosiaaliministeri
Erkko, Eero 27.11.1918 17.4.1919 Edistyspuolue
Elintarveministeri
Collan, Karl Johan Mikael 27.11.1918 17.4.1919 Edistyspuolue

Puoluejakauma

27.11.1918
Edistyspuolue 6
Kokoomus 3
RKP 2
ammatti/virkamies 2
17.4.1919
Edistyspuolue 6
Kokoomus 3
RKP 3
ammatti/virkamies 2

24.5.2019 8.44. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.