Hallituksen tiedot ja kokoonpano

31. Pekkala | 26.3.1946 - 29.7.1948

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Pekkala, Mauno 26.3.1946 29.7.1948 SKDL
Ministeri valtioneuvoston kansliassa
Kallinen, Yrjö Henrik 26.3.1946 4.6.1948 SDP
Kuusinen, Hertta Elina 4.6.1948 29.7.1948 SKDL
Ulkoasiainministeri
Enckell, Carl Johan Alexis 26.3.1946 29.7.1948 ammatti/virkamies
Ministeri ulkoasiainministeriössä
Svento, Reinhold Konstantin 26.3.1946 30.4.1948 SKDL
Takki, Uuno Kristian 27.3.1946 29.7.1948 SDP
Oikeusministeri
Pekkala, Eino Oskari 26.3.1946 29.7.1948 SKDL
Sisäasiainministeri
Leino, Yrjö Kaarlo 26.3.1946 22.5.1948 SKDL
Kilpi, Juho Eino 26.5.1948 29.7.1948 SKDL
Ministeri sisäasiainministeriössä
Viding, Paavo Aleksanteri 26.3.1946 29.7.1948 Maalaisliitto
Puolustusministeri
Pekkala, Mauno 26.3.1946 27.3.1946 SKDL
Kallinen, Yrjö Henrik 27.3.1946 29.7.1948 SDP
Ministeri puolustusministeriössä
Pekkala, Mauno 27.3.1946 29.7.1948 SKDL
Valtiovarainministeri
Törngren, Ralf Johan Gustaf 26.3.1946 29.7.1948 RKP
Ministeri valtiovarainministeriössä
Hiltunen, Onni Alfred 26.3.1946 29.7.1948 SDP
Opetusministeri
Kilpi, Juho Eino 26.3.1946 26.5.1948 SDP
Heljas, Lennart Albert 26.5.1948 29.7.1948 Maalaisliitto
Maatalousministeri
Vesterinen, Vihtori 26.3.1946 29.7.1948 Maalaisliitto
Ministeri maatalousministeriössä
Viding, Paavo Aleksanteri 26.3.1946 29.7.1948 Maalaisliitto
Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri
Kaijalainen, Lauri Vihtori 26.3.1946 29.7.1948 Maalaisliitto
Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä
Härmä, Erkki Herman 26.3.1946 29.7.1948 SDP
Kauppa- ja teollisuusministeri
Takki, Uuno Kristian 26.3.1946 29.7.1948 SDP
Sosiaaliministeri
Janhunen, Matti 26.3.1946 29.7.1948 SKDL
Ministeri sosiaaliministeriössä
Heljas, Lennart Albert 26.3.1946 26.5.1948 Maalaisliitto
Härmä, Erkki Herman 12.4.1946 29.7.1948 SDP
Peltonen, Onni Evert 26.5.1948 29.7.1948 SDP
Kansanhuoltoministeri
Vilhula, Taavi Nikolai 26.3.1946 29.7.1948 Maalaisliitto
Ministeri kansanhuoltoministeriössä
Murto, Yrjö Aleksanteri 26.3.1946 29.7.1948 SKDL
Härmä, Erkki Herman 12.4.1946 29.7.1948 SDP
Salkuton ministeri
Kuusinen, Hertta Elina 26.5.1948 4.6.1948 SKDL

Puoluejakauma

26.3.1946
SKDL 6
Maalaisliitto 5
SDP 5
RKP 1
ammatti/virkamies 1
29.7.1948
SKDL 6
Maalaisliitto 5
SDP 5
RKP 1
ammatti/virkamies 1

26.8.2019 11.21. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.