Hallituksen tiedot ja kokoonpano

32. Fagerholm | 29.7.1948 - 17.3.1950

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Fagerholm, Karl-August 29.7.1948 17.3.1950 SDP
Ministeri valtioneuvoston kansliassa
Aaltonen, Aleksi 29.7.1948 18.3.1949 SDP
Ulkoasiainministeri
Enckell, Carl Johan Alexis 29.7.1948 17.3.1950 ammatti/virkamies
Ministeri ulkoasiainministeriössä
Takki, Uuno Kristian 30.7.1948 17.3.1950 SDP
Oikeusministeri
Suontausta, Tauno Erland 29.7.1948 17.3.1950 SDP
Sisäasiainministeri
Simonen, Aarre Edvard 29.7.1948 17.3.1950 SDP
Ministeri sisäasiainministeriössä
Raatikainen, Jussi 30.7.1948 17.3.1950 SDP
Puolustusministeri
Skog, Emil Albert 29.7.1948 17.3.1950 SDP
Valtiovarainministeri
Hiltunen, Onni Alfred 29.7.1948 17.3.1950 SDP
Ministeri valtiovarainministeriössä
Aaltonen, Aleksi 30.7.1948 18.3.1949 SDP
Varjonen, Unto Uuno Mikael 19.8.1949 17.3.1950 SDP
Opetusministeri
Oittinen, Reino Henrik 29.7.1948 17.3.1950 SDP
Maatalousministeri
Lepistö, Leevi Matti 29.7.1948 17.3.1950 SDP
Ministeri maatalousministeriössä
Raatikainen, Jussi 29.7.1948 17.3.1950 SDP
Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri
Peltonen, Onni Evert 29.7.1948 17.3.1950 SDP
Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä
Härmä, Erkki Herman 29.7.1948 22.6.1949 SDP
Simonen, Aarre Edvard 24.3.1949 17.3.1950 SDP
Huunonen, Eemil 29.7.1949 17.3.1950 SDP
Kauppa- ja teollisuusministeri
Takki, Uuno Kristian 29.7.1948 17.3.1950 SDP
Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä
Toivonen, Onni Kustaa 11.11.1949 17.3.1950 SDP
Sosiaaliministeri
Liljeström, Valdemar 29.7.1948 4.3.1949 SDP
Leivo-Larsson, Tyyne Lilja 4.3.1949 18.3.1949 SDP
Aaltonen, Aleksi 18.3.1949 17.3.1950 SDP
Ministeri sosiaaliministeriössä
Leivo-Larsson, Tyyne Lilja 29.7.1948 17.3.1950 SDP
Härmä, Erkki Herman 30.7.1948 22.6.1949 SDP
Huunonen, Eemil 29.7.1949 17.3.1950 SDP
Kansanhuoltoministeri
Toivonen, Onni Kustaa 29.7.1948 17.3.1950 SDP
Ministeri kansanhuoltoministeriössä
Härmä, Erkki Herman 30.7.1948 22.6.1949 SDP
Huunonen, Eemil 29.7.1949 17.3.1950 SDP
Salkuton ministeri
Aaltonen, Aleksi 29.7.1948 30.7.1948 SDP
Varjonen, Unto Uuno Mikael 29.7.1949 19.8.1949 SDP

Puoluejakauma

29.7.1948
SDP 15
ammatti/virkamies 1
17.3.1950
SDP 15
ammatti/virkamies 1

25.5.2019 10.5. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.