Hallituksen tiedot ja kokoonpano

35. Kekkonen III | 20.9.1951 - 9.7.1953

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Kekkonen, Urho Kaleva 20.9.1951 9.7.1953 Maalaisliitto
Ulkoasiainministeri
Tuomioja, Sakari Severi 20.9.1951 26.11.1952 ammatti/virkamies
Kekkonen, Urho Kaleva 26.11.1952 9.7.1953 Maalaisliitto
Ministeri ulkoasiainministeriössä
Törngren, Ralf Johan Gustaf 26.11.1952 9.7.1953 RKP
Oikeusministeri
Kekkonen, Urho Kaleva 20.9.1951 22.9.1951 Maalaisliitto
Högström, Sven Axel 22.9.1951 9.7.1953 RKP
Sisäasiainministeri
Sukselainen, Vieno Johannes 20.9.1951 9.7.1953 Maalaisliitto
Puolustusministeri
Skog, Emil Albert 20.9.1951 9.7.1953 SDP
Valtiovarainministeri
Rantala, Viljo Johannes 20.9.1951 9.7.1953 SDP
Ministeri valtiovarainministeriössä
Miikki, Matti Nikolai 20.9.1951 9.7.1953 Maalaisliitto
Opetusministeri
Oittinen, Reino Henrik 20.9.1951 9.7.1953 SDP
Ministeri maatalousministeriössä
Lepistö, Leevi Matti 20.9.1951 29.11.1952 SDP
Luukka, Eemil Vihtori 20.9.1951 9.7.1953 Maalaisliitto
Tiainen, Johannes 3.12.1952 9.7.1953 SDP
Maatalousministeri
Miettunen, Martti Juhani 20.9.1951 9.7.1953 Maalaisliitto
Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri
Peltonen, Onni Evert 20.9.1951 29.11.1952 SDP
Huunonen, Eemil 29.11.1952 3.12.1952 SDP
Karjalainen, Eetu 3.12.1952 9.7.1953 SDP
Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä
Huunonen, Eemil 20.9.1951 29.11.1952 SDP
Kleemola, Kauno Antero 20.9.1951 9.7.1953 Maalaisliitto
Huunonen, Eemil 3.12.1952 9.7.1953 SDP
Kauppa- ja teollisuusministeri
Tervo, Penna 20.9.1951 9.7.1953 SDP
Sosiaaliministeri
Törngren, Ralf Johan Gustaf 20.9.1951 26.11.1952 RKP
Leskinen, Väinö Olavi 26.11.1952 9.7.1953 SDP
Ministeri sosiaaliministeriössä
Huunonen, Eemil 20.9.1951 9.7.1953 SDP
Murtomaa, Lauri Nikolai 20.9.1951 9.7.1953 Maalaisliitto

Puoluejakauma

20.9.1951
Maalaisliitto 7
SDP 7
RKP 1
ammatti/virkamies 1
9.7.1953
SDP 8
Maalaisliitto 7
RKP 2

18.1.2019 4.7. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.