Hallituksen tiedot ja kokoonpano

36. Kekkonen IV | 9.7.1953 - 17.11.1953

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Kekkonen, Urho Kaleva 9.7.1953 17.11.1953 Maalaisliitto
Ulkoasiainministeri
Törngren, Ralf Johan Gustaf 9.7.1953 17.11.1953 RKP
Oikeusministeri
Högström, Sven Axel 9.7.1953 17.11.1953 RKP
Sisäasiainministeri
Sukselainen, Vieno Johannes 9.7.1953 17.11.1953 Maalaisliitto
Puolustusministeri
Kleemola, Kauno Antero 9.7.1953 17.11.1953 Maalaisliitto
Valtiovarainministeri
Niukkanen, Juho 9.7.1953 17.11.1953 Maalaisliitto
Ministeri valtiovarainministeriössä
Meinander, Tor Nils Hilding 9.7.1953 17.11.1953 RKP
Opetusministeri
Virolainen, Johannes 9.7.1953 17.11.1953 Maalaisliitto
Maatalousministeri
Miettunen, Martti Juhani 9.7.1953 17.11.1953 Maalaisliitto
Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri
Mäkinen, Eero 9.7.1953 27.10.1953 ammatti/virkamies
Eskola, Kustaa Oskari 30.10.1953 17.11.1953 Maalaisliitto
Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä
Eskola, Kustaa Oskari 9.7.1953 30.10.1953 Maalaisliitto
Kauppa- ja teollisuusministeri
Aura, Teuvo Ensio 9.7.1953 17.11.1953 ammatti/virkamies
Sosiaaliministeri
Hietanen, Lauri Bernhard 9.7.1953 17.11.1953 ammatti/virkamies
Ministeri sosiaaliministeriössä
Simonen, Vieno 9.7.1953 17.11.1953 Maalaisliitto

Puoluejakauma

9.7.1953
Maalaisliitto 8
RKP 3
ammatti/virkamies 3
17.11.1953
Maalaisliitto 8
RKP 3
ammatti/virkamies 2

19.10.2019 14.56. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.