Hallituksen tiedot ja kokoonpano

37. Tuomioja | 17.11.1953 - 5.5.1954

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Tuomioja, Sakari Severi 17.11.1953 5.5.1954 Vapaamielisten liitto
Ulkoasiainministeri
Törngren, Ralf Johan Gustaf 17.11.1953 5.5.1954 RKP
Ministeri ulkoasiainministeriössä
Aura, Teuvo Ensio 17.11.1953 5.5.1954 ammatti/virkamies
Oikeusministeri
Kuuskoski, Reino Iisakki 17.11.1953 5.5.1954 ammatti/virkamies
Sisäasiainministeri
Kannisto, Heikki Albert 17.11.1953 5.5.1954 Suomen Kansanpuolue
Puolustusministeri
Hetemäki, Olli Päiviö 17.11.1953 5.5.1954 Kokoomus
Valtiovarainministeri
Junnila, Tuure Jaakko Kalervo 17.11.1953 5.5.1954 Kokoomus
Ministeri valtiovarainministeriössä
Kaitila, Esa Heikki 17.11.1953 5.5.1954 Suomen Kansanpuolue
Opetusministeri
Salminen, Arvo Ilmari 17.11.1953 5.5.1954 Kokoomus
Maatalousministeri
Jutila, Kalle Teodor 17.11.1953 5.5.1954 ammatti/virkamies
Ministeri maatalousministeriössä
Kullberg, Henrik 17.11.1953 4.12.1953 RKP
Westermarck, Nils Christian 18.12.1953 5.5.1954 RKP
Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri
Serlachius, Ralph Erik 17.11.1953 5.5.1954 ammatti/virkamies
Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä
Junttila, Kustaa Aulis Ferdinand 17.11.1953 5.5.1954 ammatti/virkamies
Kauppa- ja teollisuusministeri
Aura, Teuvo Ensio 17.11.1953 5.5.1954 ammatti/virkamies
Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä
Wiherheimo, Toivo Antero 17.11.1953 5.5.1954 Kokoomus
Sosiaaliministeri
Kaitila, Esa Heikki 17.11.1953 5.5.1954 Suomen Kansanpuolue
Ministeri sosiaaliministeriössä
Hetemäki, Olli Päiviö 17.11.1953 5.5.1954 Kokoomus
Karvikko, Irma Helena 17.11.1953 5.5.1954 Suomen Kansanpuolue

Puoluejakauma

17.11.1953
ammatti/virkamies 5
Kokoomus 4
Suomen Kansanpuolue 3
RKP 2
Vapaamielisten liitto 1
5.5.1954
ammatti/virkamies 5
Kokoomus 4
Suomen Kansanpuolue 3
RKP 2
Vapaamielisten liitto 1

21.8.2019 6.5. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.