Hallituksen tiedot ja kokoonpano

38. Törngren | 5.5.1954 - 20.10.1954

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Törngren, Ralf Johan Gustaf 5.5.1954 20.10.1954 RKP
Ulkoasiainministeri
Kekkonen, Urho Kaleva 5.5.1954 20.10.1954 Maalaisliitto
Oikeusministeri
Puhakka, Yrjö Wilhelm 5.5.1954 20.10.1954 ammatti/virkamies
Sisäasiainministeri
Leskinen, Väinö Olavi 5.5.1954 20.10.1954 SDP
Puolustusministeri
Skog, Emil Albert 5.5.1954 20.10.1954 SDP
Valtiovarainministeri
Sukselainen, Vieno Johannes 5.5.1954 20.10.1954 Maalaisliitto
Ministeri valtiovarainministeriössä
Miettunen, Martti Juhani 7.5.1954 20.10.1954 Maalaisliitto
Opetusministeri
Virolainen, Johannes 5.5.1954 20.10.1954 Maalaisliitto
Maatalousministeri
Kalliokoski, Viljami 5.5.1954 20.10.1954 Maalaisliitto
Ministeri maatalousministeriössä
Tiainen, Johannes 5.5.1954 20.10.1954 SDP
Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri
Miettunen, Martti Juhani 5.5.1954 20.10.1954 Maalaisliitto
Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä
Sumu, Toimi Aku 5.5.1954 20.10.1954 SDP
Kauppa- ja teollisuusministeri
Tervo, Penna 5.5.1954 20.10.1954 SDP
Sosiaaliministeri
Leivo-Larsson, Tyyne Lilja 5.5.1954 20.10.1954 SDP
Ministeri sosiaaliministeriössä
Simonen, Vieno 5.5.1954 20.10.1954 Maalaisliitto
Sumu, Toimi Aku 7.5.1954 20.10.1954 SDP

Puoluejakauma

5.5.1954
Maalaisliitto 6
SDP 6
RKP 1
ammatti/virkamies 1
20.10.1954
Maalaisliitto 6
SDP 6
RKP 1
ammatti/virkamies 1

17.1.2019 5.0. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.