Hallituksen tiedot ja kokoonpano

39. Kekkonen V | 20.10.1954 - 3.3.1956

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Kekkonen, Urho Kaleva 20.10.1954 15.2.1956 Maalaisliitto
Ulkoasiainministeri
Virolainen, Johannes 20.10.1954 3.3.1956 Maalaisliitto
Oikeusministeri
Simonen, Aarre Edvard 20.10.1954 6.11.1954 SDP
Henriksson, Weio Vilho 6.11.1954 3.3.1956 ammatti/virkamies
Sisäasiainministeri
Leskinen, Väinö Olavi 20.10.1954 30.9.1955 SDP
Käkelä, Valto Edvard 30.9.1955 3.3.1956 SDP
Puolustusministeri
Skog, Emil Albert 20.10.1954 3.3.1956 SDP
Valtiovarainministeri
Tervo, Penna 20.10.1954 26.2.1956 SDP
Ministeri valtiovarainministeriössä
Vennamo, Veikko 20.10.1954 3.3.1956 Maalaisliitto
Opetusministeri
Saalasti, Kerttu 20.10.1954 3.3.1956 Maalaisliitto
Maatalousministeri
Kalliokoski, Viljami 20.10.1954 3.3.1956 Maalaisliitto
Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri
Miettunen, Martti Juhani 20.10.1954 3.3.1956 Maalaisliitto
Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä
Tiainen, Johannes 20.10.1954 3.3.1956 SDP
Kauppa- ja teollisuusministeri
Simonen, Aarre Edvard 20.10.1954 3.3.1956 SDP
Sosiaaliministeri
Peltonen, Onni Evert 20.10.1954 3.3.1956 SDP
Ministeri sosiaaliministeriössä
Leivo-Larsson, Tyyne Lilja 20.10.1954 3.3.1956 SDP
Tiainen, Johannes 22.10.1954 3.3.1956 SDP

Puoluejakauma

20.10.1954
SDP 7
Maalaisliitto 6
3.3.1956
SDP 6
Maalaisliitto 5
ammatti/virkamies 1

14.10.2019 19.46. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.