Hallituksen tiedot ja kokoonpano

40. Fagerholm II | 3.3.1956 - 27.5.1957

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Fagerholm, Karl-August 3.3.1956 27.5.1957 SDP
Pääministerin sijainen
Virolainen, Johannes 11.1.1957 27.5.1957 Maalaisliitto
Ministeri valtioneuvoston kansliassa
Virolainen, Johannes 3.3.1956 27.5.1957 Maalaisliitto
Ulkoasiainministeri
Törngren, Ralf Johan Gustaf 3.3.1956 27.5.1957 RKP
Oikeusministeri
Väyrynen, Vilho Ferdinand Valdemar 3.3.1956 2.5.1956 SDP
Helminen, Arvo Heimo 2.5.1956 27.5.1957 ammatti/virkamies
Sisäasiainministeri
Väyrynen, Vilho Ferdinand Valdemar 3.3.1956 27.5.1957 SDP
Puolustusministeri
Skog, Emil Albert 3.3.1956 27.5.1957 SDP
Valtiovarainministeri
Simonen, Aarre Edvard 3.3.1956 27.5.1957 SDP
Ministeri valtiovarainministeriössä
Jussila, Mauno Nikolai 3.3.1956 27.5.1957 Maalaisliitto
Opetusministeri
Virolainen, Johannes 3.3.1956 27.5.1957 Maalaisliitto
Maatalousministeri
Miettunen, Martti Juhani 3.3.1956 27.5.1957 Maalaisliitto
Ministeri maatalousministeriössä
Simonen, Vieno 3.3.1956 27.5.1957 Maalaisliitto
Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri
Palovesi, Eino Oskari 3.3.1956 27.5.1957 Maalaisliitto
Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä
Tiainen, Johannes 3.3.1956 27.5.1957 SDP
Kauppa- ja teollisuusministeri
Kleemola, Kauno Antero 3.3.1956 27.5.1957 Maalaisliitto
Sosiaaliministeri
Saari, Eino Armas 3.3.1956 17.5.1957 Suomen Kansanpuolue
Leivo-Larsson, Tyyne Lilja 17.5.1957 27.5.1957 SDP
Ministeri sosiaaliministeriössä
Leivo-Larsson, Tyyne Lilja 3.3.1956 17.5.1957 SDP
Tiainen, Johannes 5.3.1956 27.5.1957 SDP

Puoluejakauma

3.3.1956
Maalaisliitto 6
SDP 6
RKP 1
Suomen Kansanpuolue 1
27.5.1957
Maalaisliitto 6
SDP 6
RKP 1
ammatti/virkamies 1

17.7.2019 18.9. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.