Hallituksen tiedot ja kokoonpano

41. Sukselainen | 27.5.1957 - 29.11.1957

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Sukselainen, Vieno Johannes 27.5.1957 29.11.1957 Maalaisliitto
Pääministerin sijainen
Meinander, Tor Nils Hilding 27.5.1957 2.7.1957 RKP
Kaitila, Esa Heikki 2.7.1957 2.9.1957 Suomen Kansanpuolue
Simonen, Aarre Edvard 2.9.1957 31.10.1957 TPSL
Virolainen, Johannes 31.10.1957 29.11.1957 Maalaisliitto
Ministeri valtioneuvoston kansliassa
Simonen, Aarre Edvard 2.9.1957 31.10.1957 TPSL
Ulkoasiainministeri
Virolainen, Johannes 27.5.1957 29.11.1957 Maalaisliitto
Oikeusministeri
Helminen, Arvo Heimo 27.5.1957 2.9.1957 ammatti/virkamies
Söderhjelm, Johan Otto 2.9.1957 29.11.1957 ammatti/virkamies
Sisäasiainministeri
Kyttä, Harras Vilhelm Johannes 27.5.1957 2.9.1957 Liberaalinen kansanpuolue
Aura, Teuvo Ensio 2.9.1957 29.11.1957 ammatti/virkamies
Puolustusministeri
Pakkanen, Atte Mikael Johannes 27.5.1957 2.9.1957 Maalaisliitto
Malinen, Pekka Kullervo 2.9.1957 29.11.1957 Suomen Kansanpuolue
Valtiovarainministeri
Meinander, Tor Nils Hilding 27.5.1957 2.7.1957 RKP
Miettunen, Martti Juhani 2.7.1957 29.11.1957 Maalaisliitto
Ministeri valtiovarainministeriössä
Sarjala, Vihtori Wiljam 27.5.1957 2.7.1957 Maalaisliitto
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli 2.7.1957 2.9.1957 Maalaisliitto
Malinen, Pekka Kullervo 2.9.1957 29.11.1957 Suomen Kansanpuolue
Aura, Teuvo Ensio 11.10.1957 29.11.1957 ammatti/virkamies
Opetusministeri
Saalasti, Kerttu 27.5.1957 29.11.1957 Maalaisliitto
Ministeri maatalousministeriössä
Lindh, Oskar Bertel 27.5.1957 2.7.1957 RKP
Lepistö, Leevi Matti 2.9.1957 29.11.1957 SDP
Maatalousministeri
Miettunen, Martti Juhani 27.5.1957 2.7.1957 Maalaisliitto
Eskola, Kustaa Oskari 2.7.1957 29.11.1957 Maalaisliitto
Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri
Eskola, Kustaa Oskari 27.5.1957 2.7.1957 Maalaisliitto
Sarjala, Vihtori Wiljam 2.7.1957 29.11.1957 Maalaisliitto
Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä
Nordström, Torsten Edvin 27.5.1957 2.7.1957 RKP
Tiitu, Kustaa Emil 2.7.1957 2.9.1957 Maalaisliitto
Liljeström, Valdemar 2.9.1957 29.11.1957 TPSL
Kauppa- ja teollisuusministeri
Kaitila, Esa Heikki 27.5.1957 29.11.1957 Suomen Kansanpuolue
Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä
Aura, Teuvo Ensio 2.9.1957 29.11.1957 ammatti/virkamies
Sosiaaliministeri
Karvikko, Irma Helena 27.5.1957 2.9.1957 Suomen Kansanpuolue
Malkamäki, Aino Elin 2.9.1957 29.11.1957 TPSL
Ministeri sosiaaliministeriössä
Pakkanen, Atte Mikael Johannes 27.5.1957 2.9.1957 Maalaisliitto
Malinen, Pekka Kullervo 2.7.1957 2.9.1957 Suomen Kansanpuolue
Uoti, Olli Johannes 2.9.1957 29.11.1957 TPSL

Puoluejakauma

27.5.1957
Maalaisliitto 7
RKP 3
Suomen Kansanpuolue 2
Liberaalinen kansanpuolue 1
ammatti/virkamies 1
29.11.1957
Maalaisliitto 6
TPSL 3
Suomen Kansanpuolue 2
ammatti/virkamies 2
SDP 1

23.10.2019 13.36. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.