Hallituksen tiedot ja kokoonpano

42. von Fieandt | 29.11.1957 - 26.4.1958

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
von Fieandt, Berndt Rainer 29.11.1957 26.4.1958 ammatti/virkamies
Pääministerin sijainen
Oittinen, Reino Henrik 29.11.1957 26.4.1958 ammatti/virkamies
Ulkoasiainministeri
Hynninen, Paavo Johannes 29.11.1957 26.4.1958 ammatti/virkamies
Oikeusministeri
Kaira, Kurt August 29.11.1957 26.4.1958 ammatti/virkamies
Sisäasiainministeri
Kiukas, Urho Juhana 29.11.1957 26.4.1958 ammatti/virkamies
Puolustusministeri
Lehmus, Kaarle Aukusti 29.11.1957 26.4.1958 ammatti/virkamies
Valtiovarainministeri
Hietanen, Lauri Bernhard 29.11.1957 26.4.1958 ammatti/virkamies
Ministeri valtiovarainministeriössä
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli 29.11.1957 31.3.1958 ammatti/virkamies
Opetusministeri
Oittinen, Reino Henrik 29.11.1957 26.4.1958 ammatti/virkamies
Maatalousministeri
Perttula, Hans Ensio 29.11.1957 26.4.1958 ammatti/virkamies
Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri
Sumu, Toimi Aku 29.11.1957 28.2.1958 ammatti/virkamies
Kastari, Paavo Kristian 28.2.1958 26.4.1958 ammatti/virkamies
Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä
Kastari, Paavo Kristian 29.11.1957 28.2.1958 ammatti/virkamies
Lindfors, Erkki Napoleon 28.2.1958 26.4.1958 ammatti/virkamies
Kauppa- ja teollisuusministeri
Kivekäs, Lauri Jaakko 29.11.1957 26.4.1958 ammatti/virkamies
Sosiaaliministeri
Waris, Heikki Tapio 29.11.1957 26.4.1958 ammatti/virkamies
Ministeri sosiaaliministeriössä
Lindfors, Erkki Napoleon 30.12.1957 26.4.1958 ammatti/virkamies

Puoluejakauma

29.11.1957
ammatti/virkamies 13
26.4.1958
ammatti/virkamies 12

21.10.2019 8.25. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.