Hallituksen tiedot ja kokoonpano

44. Fagerholm III | 29.8.1958 - 13.1.1959

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Fagerholm, Karl-August 29.8.1958 13.1.1959 SDP
Pääministerin sijainen
Virolainen, Johannes 29.8.1958 4.12.1958 Maalaisliitto
Hiltunen, Onni Alfred 4.12.1958 13.1.1959 SDP
Ulkoasiainministeri
Virolainen, Johannes 29.8.1958 4.12.1958 Maalaisliitto
Fagerholm, Karl-August 4.12.1958 13.1.1959 SDP
Oikeusministeri
Högström, Sven Axel 29.8.1958 13.1.1959 RKP
Sisäasiainministeri
Pakkanen, Atte Mikael Johannes 29.8.1958 13.1.1959 Maalaisliitto
Puolustusministeri
Wiherheimo, Toivo Antero 29.8.1958 13.1.1959 Kokoomus
Valtiovarainministeri
Hetemäki, Olli Päiviö 29.8.1958 13.1.1959 Kokoomus
Ministeri valtiovarainministeriössä
Jussila, Mauno Nikolai 29.8.1958 13.1.1959 Maalaisliitto
Opetusministeri
Kajatsalo, Kaarlo Viljam 29.8.1958 13.1.1959 Suomen Kansanpuolue
Ministeri maatalousministeriössä
Kosola, Niilo Vilho 29.8.1958 13.1.1959 Kokoomus
Maatalousministeri
Miettunen, Martti Juhani 29.8.1958 14.11.1958 Maalaisliitto
Kähönen, Urho 14.11.1958 13.1.1959 Maalaisliitto
Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri
Eskola, Kustaa Oskari 29.8.1958 13.1.1959 Maalaisliitto
Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä
Lindblom, Olavi 29.8.1958 13.1.1959 SDP
Kauppa- ja teollisuusministeri
Hiltunen, Onni Alfred 29.8.1958 13.1.1959 SDP
Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä
Wiherheimo, Toivo Antero 29.8.1958 13.1.1959 Kokoomus
Sosiaaliministeri
Leskinen, Väinö Olavi 29.8.1958 13.1.1959 SDP
Ministeri sosiaaliministeriössä
Paasio, Kustaa Rafael 29.8.1958 13.1.1959 SDP

Puoluejakauma

29.8.1958
Maalaisliitto 5
SDP 5
Kokoomus 3
RKP 1
Suomen Kansanpuolue 1
13.1.1959
SDP 5
Maalaisliitto 4
Kokoomus 3
RKP 1
Suomen Kansanpuolue 1

20.10.2019 9.2. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.