Hallituksen tiedot ja kokoonpano

45. Sukselainen II | 13.1.1959 - 14.7.1961

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Sukselainen, Vieno Johannes 13.1.1959 3.7.1961 Maalaisliitto
Pääministerin sijainen
Törngren, Ralf Johan Gustaf 13.1.1959 16.5.1961 RKP
Luukka, Eemil Vihtori 19.5.1961 3.7.1961 Maalaisliitto
Kleemola, Kauno Antero 3.7.1961 14.7.1961 Maalaisliitto
Ulkoasiainministeri
Törngren, Ralf Johan Gustaf 13.1.1959 16.5.1961 RKP
Sukselainen, Vieno Johannes 19.5.1961 19.6.1961 Maalaisliitto
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli 19.6.1961 14.7.1961 Maalaisliitto
Ministeri ulkoasiainministeriössä
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli 13.1.1959 19.6.1961 Maalaisliitto
Oikeusministeri
Hannikainen, Antti Juhana 13.1.1959 14.4.1961 Maalaisliitto
Lehtosalo, Pauli 14.4.1961 14.7.1961 Maalaisliitto
Sisäasiainministeri
Palovesi, Eino Oskari 13.1.1959 4.2.1960 Maalaisliitto
Luukka, Eemil Vihtori 4.2.1960 14.7.1961 Maalaisliitto
Puolustusministeri
Häppölä, Leo Kustaa 13.1.1959 14.7.1961 Maalaisliitto
Valtiovarainministeri
Sarjala, Vihtori Wiljam 13.1.1959 14.7.1961 Maalaisliitto
Ministeri valtiovarainministeriössä
Lehtosalo, Pauli 13.1.1959 14.4.1961 Maalaisliitto
Niemi, Juho Eino Kullervo 14.4.1961 14.7.1961 Maalaisliitto
Opetusministeri
Hosia, Heikki Päiviö 13.1.1959 14.7.1961 Maalaisliitto
Ministeri maatalousministeriössä
Antila, Toivo Mikael 13.1.1959 14.7.1961 Maalaisliitto
Maatalousministeri
Jaakkola, Juho Einari 13.1.1959 14.7.1961 Maalaisliitto
Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri
Kleemola, Kauno Antero 13.1.1959 14.7.1961 Maalaisliitto
Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä
Korsimo, Arvo Ilmari 13.1.1959 14.7.1961 Maalaisliitto
Kauppa- ja teollisuusministeri
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli 13.1.1959 19.6.1961 Maalaisliitto
Westerlund, Björn Georg Wilhelm 19.6.1961 14.7.1961 RKP
Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä
Lehtosalo, Pauli 29.9.1959 14.7.1961 Maalaisliitto
Sosiaaliministeri
Simonen, Vieno 13.1.1959 14.7.1961 Maalaisliitto
Ministeri sosiaaliministeriössä
Erkkilä, Eeli Johannes 13.1.1959 14.7.1961 Maalaisliitto

Puoluejakauma

13.1.1959
Maalaisliitto 14
RKP 1
14.7.1961
Maalaisliitto 13
RKP 1

17.7.2019 18.24. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.