Hallituksen tiedot ja kokoonpano

46. Miettunen | 14.7.1961 - 13.4.1962

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Miettunen, Martti Juhani 14.7.1961 13.4.1962 Maalaisliitto
Pääministerin sijainen
Luukka, Eemil Vihtori 14.7.1961 13.4.1962 Maalaisliitto
Ulkoasiainministeri
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli 14.7.1961 13.4.1962 Maalaisliitto
Oikeusministeri
Lehtosalo, Pauli 14.7.1961 13.4.1962 Maalaisliitto
Sisäasiainministeri
Luukka, Eemil Vihtori 14.7.1961 13.4.1962 Maalaisliitto
Puolustusministeri
Björkenheim, Edvard Lars Reguel 14.7.1961 13.4.1962 Maalaisliitto
Valtiovarainministeri
Sarjala, Vihtori Wiljam 14.7.1961 13.4.1962 Maalaisliitto
Ministeri valtiovarainministeriössä
Niemi, Juho Eino Kullervo 14.7.1961 13.4.1962 Maalaisliitto
Opetusministeri
Hosia, Heikki Päiviö 14.7.1961 13.4.1962 Maalaisliitto
Ministeri maatalousministeriössä
Rönkkö, Tahvo Heikki 14.7.1961 13.4.1962 Maalaisliitto
Maatalousministeri
Virolainen, Johannes 14.7.1961 13.4.1962 Maalaisliitto
Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri
Kleemola, Kauno Antero 14.7.1961 26.2.1962 Maalaisliitto
Erkkilä, Eeli Johannes 26.2.1962 13.4.1962 Maalaisliitto
Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä
Erkkilä, Eeli Johannes 14.7.1961 26.2.1962 Maalaisliitto
Kauppa- ja teollisuusministeri
Hustich, Väinö Ilmari 14.7.1961 13.4.1962 ammatti/virkamies
Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä
Lehtosalo, Pauli 25.8.1961 13.4.1962 Maalaisliitto
Sosiaaliministeri
Simonen, Vieno 14.7.1961 13.4.1962 Maalaisliitto
Ministeri sosiaaliministeriössä
Jussila, Mauno Nikolai 14.7.1961 13.4.1962 Maalaisliitto

Puoluejakauma

14.7.1961
Maalaisliitto 14
ammatti/virkamies 1
13.4.1962
Maalaisliitto 13
ammatti/virkamies 1

11.12.2019 6.4. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.