Hallituksen tiedot ja kokoonpano

47. Karjalainen | 13.4.1962 - 18.12.1963

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli 13.4.1962 18.12.1963 Maalaisliitto
Pääministerin sijainen
Virolainen, Johannes 13.4.1962 18.12.1963 Maalaisliitto
Ministeri valtioneuvoston kansliassa
Mattila, Olavi Johannes 1.11.1963 18.12.1963 ammatti/virkamies
Ulkoasiainministeri
Merikoski, Veli Kaarlo 13.4.1962 18.12.1963 Suomen Kansanpuolue
Ministeri ulkoasiainministeriössä
Mattila, Olavi Johannes 1.11.1963 18.12.1963 ammatti/virkamies
Oikeusministeri
Söderhjelm, Johan Otto 13.4.1962 18.12.1963 RKP
Sisäasiainministeri
Erkkilä, Eeli Johannes 13.4.1962 8.2.1963 Maalaisliitto
Ryhtä, Niilo Mikael 8.2.1963 18.12.1963 Maalaisliitto
Puolustusministeri
Pentti, Arvo Veikko 13.4.1962 18.12.1963 Maalaisliitto
Valtiovarainministeri
Karttunen, Osmo Pekka 13.4.1962 13.12.1963 Kokoomus
Jussila, Mauno Nikolai 13.12.1963 18.12.1963 Maalaisliitto
Ministeri valtiovarainministeriössä
Koski, Onni 13.4.1962 18.10.1963 TPSL
Söderhjelm, Johan Otto 21.9.1962 1.11.1963 RKP
Jussila, Mauno Nikolai 1.11.1963 13.12.1963 Maalaisliitto
Opetusministeri
Hosia, Armi Laila 13.4.1962 18.12.1963 Suomen Kansanpuolue
Ministeri maatalousministeriössä
Korsbäck, Verner Valentin 13.4.1962 18.12.1963 RKP
Maatalousministeri
Virolainen, Johannes 13.4.1962 18.12.1963 Maalaisliitto
Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri
Savela, Erkki Veikko 13.4.1962 18.12.1963 Maalaisliitto
Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä
Närvänen, Onni 13.4.1962 18.10.1963 TPSL
Lahtela, Olavi Aleksanteri 1.11.1963 18.12.1963 Maalaisliitto
Kauppa- ja teollisuusministeri
Wiherheimo, Toivo Antero 13.4.1962 18.12.1963 Kokoomus
Sosiaaliministeri
Saarinen, Olavi 13.4.1962 18.10.1963 TPSL
Pohjala, Kyllikki 18.10.1963 18.12.1963 Kokoomus
Ministeri sosiaaliministeriössä
Pohjala, Kyllikki 13.4.1962 18.10.1963 Kokoomus

Puoluejakauma

13.4.1962
Maalaisliitto 5
Kokoomus 3
TPSL 3
RKP 2
Suomen Kansanpuolue 2
18.12.1963
Maalaisliitto 7
Kokoomus 2
RKP 2
Suomen Kansanpuolue 2
ammatti/virkamies 1

19.2.2019 15.25. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.