Hallituksen tiedot ja kokoonpano

5. Vennola | 15.8.1919 - 15.3.1920

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Vennola, Juho Heikki 15.8.1919 15.3.1920 Edistyspuolue
Ulkoasiainministeri
Holsti, Eino Rudolf Woldemar 15.8.1919 15.3.1920 Edistyspuolue
Oikeusministeri
Kahelin, Henrik Hjalmar 15.8.1919 30.1.1920 Edistyspuolue
Sisäasiainministeri
Ritavuori, Heikki 15.8.1919 15.3.1920 Edistyspuolue
Sotaministeri
Berg, Karl Emil 15.8.1919 15.3.1920 ammatti/virkamies
Valtiovarainministeri
Lundson, Johannes Otto 15.8.1919 2.3.1920 Edistyspuolue
Kirkollis- ja opetusministeri
Soininen, August Mikael 15.8.1919 15.3.1920 Edistyspuolue
Maatalousministeri
Kallio, Kyösti 15.8.1919 15.3.1920 Maalaisliitto
Apulaismaatalousministeri
Hahl, Eero Viljam 15.8.1919 15.3.1920 Maalaisliitto
Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri
Pohjanpalo, Santeri 15.8.1919 15.3.1920 Edistyspuolue
Kauppa- ja teollisuusministeri
Erkko, Eero 15.8.1919 15.3.1920 Edistyspuolue
Sosiaaliministeri
Alkio, Santeri 15.8.1919 15.3.1920 Maalaisliitto
Elintarveministeri
Collan, Karl Johan Mikael 15.8.1919 15.3.1920 Edistyspuolue
Salkuton ministeri
Luopajärvi, Mikko 15.8.1919 5.1.1920 Maalaisliitto

Puoluejakauma

15.8.1919
Edistyspuolue 9
Maalaisliitto 4
ammatti/virkamies 1
15.3.1920
Edistyspuolue 7
Maalaisliitto 3
ammatti/virkamies 1

27.5.2019 2.14. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.