Hallituksen tiedot ja kokoonpano

50. Paasio | 27.5.1966 - 22.3.1968

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Paasio, Kustaa Rafael 27.5.1966 22.3.1968 SDP
Pääministerin sijainen
Oittinen, Reino Henrik 27.5.1966 22.3.1968 SDP
Ulkoasiainministeri
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli 27.5.1966 22.3.1968 Keskusta
Oikeusministeri
Simonen, Aarre Edvard 27.5.1966 22.3.1968 TPSL
Sisäasiainministeri
Viitanen, Martti Juho 27.5.1966 30.11.1967 SDP
Väyrynen, Onni Antero 1.12.1967 22.3.1968 SDP
Ministeri sisäasiainministeriössä
Suorttanen, Sulo Elias 27.5.1966 22.3.1968 Keskusta
Puolustusministeri
Suorttanen, Sulo Elias 27.5.1966 22.3.1968 Keskusta
Valtiovarainministeri
Koivisto, Mauno Henrik 27.5.1966 31.12.1967 SDP
Raunio, Eino Albin 1.1.1968 22.3.1968 SDP
Ministeri valtiovarainministeriössä
Alenius, Ele Allan 27.5.1966 22.3.1968 SKDL
Opetusministeri
Oittinen, Reino Henrik 27.5.1966 22.3.1968 SDP
Maatalousministeri
Kaasalainen, Nestor Johannes 27.5.1966 22.3.1968 Keskusta
Ministeri maatalousministeriössä
Lindeman, Lars Sebastian 27.5.1966 22.3.1968 SDP
Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri
Suonpää, Leo Evald 27.5.1966 22.3.1968 SKDL
Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä
Ryhtä, Niilo Mikael 27.5.1966 31.8.1967 Keskusta
Kekkonen, Matti Kaleva 8.9.1967 22.3.1968 Keskusta
Kauppa- ja teollisuusministeri
Salonen, Olavi Oskar 27.5.1966 22.3.1968 SDP
Sosiaaliministeri
Koivunen, Paavo Matias (Matti) 27.5.1966 22.3.1968 SKDL
Ministeri sosiaaliministeriössä
Timonen, Esa Elias 27.5.1966 31.8.1967 Keskusta
Saloranta, Toivo Nikolai 8.9.1967 22.3.1968 Keskusta

Puoluejakauma

27.5.1966
SDP 6
Keskusta 5
SKDL 3
TPSL 1
22.3.1968
SDP 6
Keskusta 5
SKDL 3
TPSL 1

20.8.2019 12.27. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.