Hallituksen tiedot ja kokoonpano

52. Aura | 14.5.1970 - 15.7.1970

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Aura, Teuvo Ensio 14.5.1970 15.7.1970 ammatti/virkamies
Pääministerin sijainen
Hetemäki, Olli Päiviö 14.5.1970 15.7.1970 ammatti/virkamies
Ulkoasiainministeri
Leskinen, Väinö Olavi 14.5.1970 15.7.1970 ammatti/virkamies
Oikeusministeri
Liinamaa, Keijo Antero 14.5.1970 15.7.1970 ammatti/virkamies
Sisäasiainministeri
Hiltunen, Teemu Antero 14.5.1970 15.7.1970 ammatti/virkamies
Puolustusministeri
Pentti, Arvo Veikko 14.5.1970 15.7.1970 ammatti/virkamies
Valtiovarainministeri
Hetemäki, Olli Päiviö 14.5.1970 15.7.1970 ammatti/virkamies
Ministeri valtiovarainministeriössä
Liinamaa, Keijo Antero 26.5.1970 15.7.1970 ammatti/virkamies
Opetusministeri
Numminen, Jaakko Mauri 14.5.1970 15.7.1970 ammatti/virkamies
Maatalousministeri
Westermarck, Nils Christian 14.5.1970 15.7.1970 ammatti/virkamies
Liikenneministeri
Niskala, Martti Alfred 14.5.1970 15.7.1970 ammatti/virkamies
Kauppa- ja teollisuusministeri
Mattila, Olavi Johannes 14.5.1970 15.7.1970 ammatti/virkamies
Sosiaali- ja terveysministeri
Korhonen, Gunnar Aleksander 14.5.1970 15.7.1970 ammatti/virkamies
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä
Lahtinen, Alli Kyllikki 14.5.1970 15.7.1970 ammatti/virkamies
Työvoimaministeri
Timonen, Esa Elias 14.5.1970 15.7.1970 ammatti/virkamies

Puoluejakauma

14.5.1970
ammatti/virkamies 13
15.7.1970
ammatti/virkamies 13

23.5.2019 20.46. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.