Hallituksen tiedot ja kokoonpano

53. Karjalainen II | 15.7.1970 - 29.10.1971

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli 15.7.1970 29.10.1971 Keskusta
Pääministerin sijainen
Helle, Veikko Kullervo 15.7.1970 29.10.1971 SDP
Ministeri valtioneuvoston kansliassa
Mattila, Olavi Johannes 16.9.1970 29.10.1971 ammatti/virkamies
Ulkoasiainministeri
Leskinen, Väinö Olavi 15.7.1970 29.10.1971 SDP
Ministeri ulkoasiainministeriössä
Mattila, Olavi Johannes 16.9.1970 29.10.1971 ammatti/virkamies
Oikeusministeri
Tuominen, Erkki Olavi 15.7.1970 26.3.1971 SKDL
Laaksonen, Mikko Olavi 26.3.1971 30.9.1971 SDP
Söderman, Jacob-Magnus 1.10.1971 29.10.1971 SDP
Sisäasiainministeri
Jämsén, Artturi 15.7.1970 28.5.1971 Keskusta
Uusitalo, Eino Oskari 28.5.1971 29.10.1971 Keskusta
Ministeri sisäasiainministeriössä
Laaksonen, Mikko Olavi 26.3.1971 30.9.1971 SDP
Söderman, Jacob-Magnus 1.10.1971 29.10.1971 SDP
Puolustusministeri
Gestrin, Lars Olof Kristian 15.7.1970 29.10.1971 RKP
Valtiovarainministeri
Tallgren, Carl Olof Kristian 15.7.1970 29.10.1971 RKP
Ministeri valtiovarainministeriössä
Käkelä, Valto Edvard 15.7.1970 29.10.1971 SDP
Opetusministeri
Itälä, Jaakko 15.7.1970 29.10.1971 Liberaalinen kansanpuolue
Ministeri opetusministeriössä
Kalavainen, Meeri Sirkka 15.7.1970 29.10.1971 SDP
Maatalousministeri
Kaasalainen, Nestor Johannes 15.7.1970 28.2.1971 Keskusta
Maa- ja metsätalousministeri
Kaasalainen, Nestor Johannes 1.3.1971 29.10.1971 Keskusta
Liikenneministeri
Saarto, Veikko Olavi 15.7.1970 26.3.1971 SKDL
Haapasalo, Kalervo Feliks 26.3.1971 29.10.1971 SDP
Kauppa- ja teollisuusministeri
Berner, Arne Morten 15.7.1970 29.10.1971 Liberaalinen kansanpuolue
Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä
Haapasalo, Kalervo Feliks 15.7.1970 26.3.1971 SDP
Mattila, Olavi Johannes 16.9.1970 29.10.1971 ammatti/virkamies
Salonen, Olavi Oskar 26.3.1971 29.10.1971 SDP
Sosiaali- ja terveysministeri
Tiekso, Anna-Liisa 15.7.1970 26.3.1971 SKDL
Kuusi, Pekka Juhana 26.3.1971 29.10.1971 SDP
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä
Eskelinen, Katri-Helena 15.7.1970 29.10.1971 Keskusta
Berner, Arne Morten 22.7.1970 29.10.1971 Liberaalinen kansanpuolue
Työvoimaministeri
Helle, Veikko Kullervo 15.7.1970 29.10.1971 SDP

Puoluejakauma

15.7.1970
SDP 5
Keskusta 4
SKDL 3
Liberaalinen kansanpuolue 2
RKP 2
29.10.1971
SDP 8
Keskusta 4
Liberaalinen kansanpuolue 2
RKP 2
ammatti/virkamies 1

22.5.2019 13.49. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.