Hallituksen tiedot ja kokoonpano

54. Aura II | 29.10.1971 - 23.2.1972

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Aura, Teuvo Ensio 29.10.1971 23.2.1972 ammatti/virkamies
Pääministerin sijainen
Hetemäki, Olli Päiviö 29.10.1971 23.2.1972 ammatti/virkamies
Ministeri valtioneuvoston kansliassa
Timonen, Esa Elias 2.11.1971 23.2.1972 ammatti/virkamies
Ulkoasiainministeri
Mattila, Olavi Johannes 29.10.1971 23.2.1972 ammatti/virkamies
Ministeri ulkoasiainministeriössä
Rossi, Taru Reino Kai 29.10.1971 23.2.1972 ammatti/virkamies
Oikeusministeri
Lång, Karl Johan 29.10.1971 23.2.1972 ammatti/virkamies
Sisäasiainministeri
Tuominen, Heikki Aukusti 29.10.1971 23.2.1972 ammatti/virkamies
Puolustusministeri
Pentti, Arvo Veikko 29.10.1971 23.2.1972 ammatti/virkamies
Valtiovarainministeri
Hetemäki, Olli Päiviö 29.10.1971 23.2.1972 ammatti/virkamies
Ministeri valtiovarainministeriössä
Uitto, Jorma Armas Erkki 29.10.1971 23.2.1972 ammatti/virkamies
Opetusministeri
Louekoski, Matti Kalevi 29.10.1971 23.2.1972 ammatti/virkamies
Ministeri opetusministeriössä
Tyyri, Jouko Juhani 29.10.1971 23.2.1972 ammatti/virkamies
Maa- ja metsätalousministeri
Suomela, Vilho Samuli 29.10.1971 23.2.1972 ammatti/virkamies
Liikenneministeri
Timonen, Esa Elias 29.10.1971 23.2.1972 ammatti/virkamies
Kauppa- ja teollisuusministeri
Korhonen, Gunnar Aleksander 29.10.1971 23.2.1972 ammatti/virkamies
Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä
Rossi, Taru Reino Kai 29.10.1971 23.2.1972 ammatti/virkamies
Sosiaali- ja terveysministeri
Lahtinen, Alli Kyllikki 29.10.1971 23.2.1972 ammatti/virkamies
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä
Korhonen, Gunnar Aleksander 29.10.1971 23.2.1972 ammatti/virkamies
Työvoimaministeri
Liinamaa, Keijo Antero 29.10.1971 23.2.1972 ammatti/virkamies

Puoluejakauma

29.10.1971
ammatti/virkamies 15
23.2.1972
ammatti/virkamies 15

17.1.2019 14.5. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.