Hallituksen tiedot ja kokoonpano

55. Paasio II | 23.2.1972 - 4.9.1972

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Paasio, Kustaa Rafael 23.2.1972 4.9.1972 SDP
Pääministerin sijainen
Koivisto, Mauno Henrik 23.2.1972 4.9.1972 SDP
Ministeri valtioneuvoston kansliassa
Louekoski, Matti Kalevi 23.2.1972 4.9.1972 SDP
Ulkoasiainministeri
Sorsa, Taisto Kalevi 23.2.1972 4.9.1972 SDP
Ministeri ulkoasiainministeriössä
Linnamo, Jussi 23.2.1972 4.9.1972 SDP
Oikeusministeri
Paavola, Pekka Kalervo 23.2.1972 4.9.1972 SDP
Sisäasiainministeri
Viitanen, Martti Juho 23.2.1972 4.9.1972 SDP
Puolustusministeri
Hostila, Sulo Armas 23.2.1972 4.9.1972 SDP
Valtiovarainministeri
Koivisto, Mauno Henrik 23.2.1972 4.9.1972 SDP
Ministeri valtiovarainministeriössä
Eskman, Margit Marjatta Margareta 23.2.1972 31.5.1972 SDP
Karkinen, Seija Marjatta 31.5.1972 4.9.1972 SDP
Opetusministeri
Sundqvist, Ulf Ludvig 23.2.1972 4.9.1972 SDP
Ministeri opetusministeriössä
Holappa, Pentti Vihtori 23.2.1972 4.9.1972 SDP
Maa- ja metsätalousministeri
Happonen, Leo Albert 23.2.1972 4.9.1972 SDP
Liikenneministeri
Nevalainen, Valde Nestori 23.2.1972 4.9.1972 SDP
Kauppa- ja teollisuusministeri
Linnamo, Jussi 23.2.1972 4.9.1972 SDP
Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä
Lindblom, Seppo Olavi 23.2.1972 4.9.1972 SDP
Sosiaali- ja terveysministeri
Kaipainen, Osmo Ensio 23.2.1972 4.9.1972 SDP
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä
Fredriksson, Ahti Vilhelm 23.2.1972 4.9.1972 SDP
Linnamo, Jussi 25.2.1972 4.9.1972 SDP
Työvoimaministeri
Helle, Veikko Kullervo 23.2.1972 4.9.1972 SDP

Puoluejakauma

23.2.1972
SDP 17
4.9.1972
SDP 17

19.1.2019 5.54. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.