Hallituksen tiedot ja kokoonpano

56. Sorsa | 4.9.1972 - 13.6.1975

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Sorsa, Taisto Kalevi 4.9.1972 13.6.1975 SDP
Pääministerin sijainen
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli 4.9.1972 13.6.1975 Keskusta
Ministeri valtioneuvoston kansliassa
Louekoski, Matti Kalevi 4.9.1972 13.6.1975 SDP
Ulkoasiainministeri
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli 4.9.1972 13.6.1975 Keskusta
Ministeri ulkoasiainministeriössä
Linnamo, Jussi 4.9.1972 5.5.1973 SDP
Laine, Jermu Tapani 5.5.1973 13.6.1975 SDP
Oikeusministeri
Louekoski, Matti Kalevi 4.9.1972 13.6.1975 SDP
Sisäasiainministeri
Tuominen, Heikki Aukusti 4.9.1972 13.6.1975 ammatti/virkamies
Ministeri sisäasiainministeriössä
Tarjanne, Pekka Johannes 4.9.1972 13.6.1975 Liberaalinen kansanpuolue
Puolustusministeri
Gestrin, Lars Olof Kristian 4.9.1972 30.9.1974 RKP
Homén, Carl-Olaf Lars Alexander 1.10.1974 13.6.1975 RKP
Valtiovarainministeri
Virolainen, Johannes 4.9.1972 13.6.1975 Keskusta
Ministeri valtiovarainministeriössä
Niskanen, Esko Antti 4.9.1972 13.6.1975 SDP
Tuominen, Heikki Aukusti 30.9.1974 13.6.1975 ammatti/virkamies
Opetusministeri
Sundqvist, Ulf Ludvig 4.9.1972 31.5.1974 SDP
Kallio, Varma Voitto 1.6.1974 9.9.1974 SDP
Sundqvist, Ulf Ludvig 9.9.1974 13.6.1975 SDP
Ministeri opetusministeriössä
Väänänen, Helmi Marjatta 4.9.1972 13.6.1975 Keskusta
Maa- ja metsätalousministeri
Haukipuro, Erkki Antero 4.9.1972 31.7.1973 Keskusta
Linna, Heimo Immanuel 1.8.1973 13.6.1975 Keskusta
Liikenneministeri
Tarjanne, Pekka Johannes 4.9.1972 13.6.1975 Liberaalinen kansanpuolue
Kauppa- ja teollisuusministeri
Teir, Grels Olof 4.9.1972 31.12.1972 RKP
Jansson, Jan-Magnus 1.1.1973 30.9.1974 RKP
Gestrin, Lars Olof Kristian 1.10.1974 13.6.1975 RKP
Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä
Linnamo, Jussi 4.9.1972 5.5.1973 SDP
Laine, Jermu Tapani 5.5.1973 13.6.1975 SDP
Sosiaali- ja terveysministeri
Karkinen, Seija Marjatta 4.9.1972 13.6.1975 SDP
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä
Pekkarinen, Pentti August 4.9.1972 20.1.1975 Keskusta
Karpola, Reino 7.2.1975 13.6.1975 Keskusta
Työvoimaministeri
Nevalainen, Valde Nestori 4.9.1972 13.6.1975 SDP

Puoluejakauma

4.9.1972
SDP 7
Keskusta 5
RKP 2
Liberaalinen kansanpuolue 1
ammatti/virkamies 1
13.6.1975
SDP 7
Keskusta 5
RKP 2
Liberaalinen kansanpuolue 1
ammatti/virkamies 1

19.1.2019 6.26. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.