Hallituksen tiedot ja kokoonpano

57. Liinamaa | 13.6.1975 - 30.11.1975

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Liinamaa, Keijo Antero 13.6.1975 30.11.1975 ammatti/virkamies
Pääministerin sijainen
Mattila, Olavi Johannes 13.6.1975 30.11.1975 ammatti/virkamies
Ministeri valtioneuvoston kansliassa
Ahtiala, Kaarlo Pekka 13.6.1975 30.11.1975 ammatti/virkamies
Ulkoasiainministeri
Mattila, Olavi Johannes 13.6.1975 30.11.1975 ammatti/virkamies
Ministeri ulkoasiainministeriössä
Rytkönen, Arvo 23.6.1975 30.11.1975 ammatti/virkamies
Oikeusministeri
Anttila, Sylvi Inkeri 13.6.1975 30.11.1975 ammatti/virkamies
Sisäasiainministeri
Koski, Heikki Juhani 13.6.1975 30.11.1975 ammatti/virkamies
Ministeri sisäasiainministeriössä
Strömmer, Aarno Mikael 13.6.1975 30.11.1975 ammatti/virkamies
Puolustusministeri
Huurtamo, Erkki Kalervo 13.6.1975 30.11.1975 ammatti/virkamies
Valtiovarainministeri
Tuominen, Heikki Aukusti 13.6.1975 30.11.1975 ammatti/virkamies
Ministeri valtiovarainministeriössä
Varjas, Teuvo Juhani Kalervo 13.6.1975 30.11.1975 ammatti/virkamies
Opetusministeri
Posti, Lauri Albert 13.6.1975 30.11.1975 ammatti/virkamies
Maa- ja metsätalousministeri
Ihamuotila, Veikko Artturi 13.6.1975 30.11.1975 ammatti/virkamies
Liikenneministeri
Timonen, Esa Elias 13.6.1975 30.11.1975 ammatti/virkamies
Kauppa- ja teollisuusministeri
Rytkönen, Arvo 13.6.1975 30.11.1975 ammatti/virkamies
Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä
Uitto, Jorma Armas Erkki 13.6.1975 30.11.1975 ammatti/virkamies
Sosiaali- ja terveysministeri
Lahtinen, Alli Kyllikki 13.6.1975 30.11.1975 ammatti/virkamies
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä
Teir, Grels Olof 13.6.1975 30.11.1975 ammatti/virkamies
Työvoimaministeri
Paananen, Ilmo Severi 13.6.1975 30.11.1975 ammatti/virkamies

Puoluejakauma

13.6.1975
ammatti/virkamies 17
30.11.1975
ammatti/virkamies 17

20.7.2019 20.42. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.