Hallituksen tiedot ja kokoonpano

6. Erich | 15.3.1920 - 9.4.1921

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Erich, Rafael Waldemar 15.3.1920 9.4.1921 Kokoomus
Ulkoasiainministeri
Holsti, Eino Rudolf Woldemar 15.3.1920 9.4.1921 Edistyspuolue
Oikeusministeri
Söderholm, Karl Gustaf 15.3.1920 28.6.1920 RKP
Granfelt, Otto Hjalmar 28.6.1920 9.4.1921 RKP
Sisäasiainministeri
von Hellens, Albert Alexander 15.3.1920 9.4.1921 Edistyspuolue
Sotaministeri
Jalander, Bruno Fredrik 15.3.1920 9.4.1921 ammatti/virkamies
Valtiovarainministeri
Vartiovaara, Jonathan Vindician 15.3.1920 9.4.1921 Kokoomus
Kirkollis- ja opetusministeri
Ingman, Lauri Johannes 15.3.1920 9.4.1921 Kokoomus
Maatalousministeri
Pehkonen, Eero Yrjö 15.3.1920 9.4.1921 Maalaisliitto
Apulaismaatalousministeri
Hahl, Eero Viljam 15.3.1920 9.4.1921 Maalaisliitto
Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri
Lavonius, Magnus Karl 15.3.1920 9.4.1921 Edistyspuolue
Kauppa- ja teollisuusministeri
Ehrnrooth, Leo Reinhold 15.3.1920 12.8.1920 RKP
Procopé, Johan Hjalmar Fredrik 19.8.1920 9.4.1921 RKP
Sosiaaliministeri
Joukahainen, Vilkku 15.3.1920 9.4.1921 Maalaisliitto
Elintarveministeri
Wuokoski, Kaarlo Villiam 26.3.1920 9.2.1921 Edistyspuolue

Puoluejakauma

15.3.1920
Edistyspuolue 3
Kokoomus 3
Maalaisliitto 3
RKP 2
ammatti/virkamies 1
9.4.1921
Edistyspuolue 3
Kokoomus 3
Maalaisliitto 3
RKP 2
ammatti/virkamies 1

21.8.2019 8.20. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.