Hallituksen tiedot ja kokoonpano

62. Sorsa III | 19.2.1982 - 6.5.1983

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Sorsa, Taisto Kalevi 19.2.1982 6.5.1983 SDP
Pääministerin sijainen
Pekkala, Ahti Antti Johannes 19.2.1982 6.5.1983 Keskusta
Ministeri valtioneuvoston kansliassa
Jokela, Mikko Eljas Eenokki 19.2.1982 6.5.1983 Keskusta
Ulkoasiainministeri
Stenbäck, Pär Olav Mikael 19.2.1982 6.5.1983 RKP
Oikeusministeri
Taxell, Lars Evald Christoffer 19.2.1982 6.5.1983 RKP
Sisäasiainministeri
Ahde, Matti Allan 19.2.1982 6.5.1983 SDP
Ministeri sisäasiainministeriössä
Jokela, Mikko Eljas Eenokki 19.2.1982 6.5.1983 Keskusta
Puolustusministeri
Saukkonen, Veikko Antti Juhani 19.2.1982 6.5.1983 Keskusta
Valtiovarainministeri
Pekkala, Ahti Antti Johannes 19.2.1982 6.5.1983 Keskusta
Ministeri valtiovarainministeriössä
Forsman, Mauno Veikko 19.2.1982 15.9.1982 SDP
Laine, Jermu Tapani 15.9.1982 6.5.1983 SDP
Ministeri ulkoasiainministeriössä
Rekola, Esko Johannes 19.2.1982 31.12.1982 ammatti/virkamies
Berner, Arne Morten 31.12.1982 6.5.1983 Liberaalinen kansanpuolue
Opetusministeri
Kivistö, Kalevi Johannes 19.2.1982 31.12.1982 SKDL
Suonio, Kaarina Elisabet 31.12.1982 6.5.1983 SDP
Ministeri opetusministeriössä
Suonio, Kaarina Elisabet 19.2.1982 31.12.1982 SDP
Salo, Arvo Jaakko Henrik 31.12.1982 6.5.1983 SDP
Maa- ja metsätalousministeri
Tähkämaa, Taisto Toivo Johannes 19.2.1982 6.5.1983 Keskusta
Ministeri maa- ja metsätalousministeriössä
Wahlström, Jarmo Johannes 19.2.1982 31.12.1982 SKDL
Liikenneministeri
Wahlström, Jarmo Johannes 19.2.1982 31.12.1982 SKDL
Breilin, Reino Volmar 31.12.1982 6.5.1983 SDP
Kauppa- ja teollisuusministeri
Ollila, Esko Juhani 19.2.1982 6.5.1983 Keskusta
Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä
Ahde, Matti Allan 19.2.1982 6.5.1983 SDP
Rekola, Esko Johannes 19.2.1982 31.12.1982 ammatti/virkamies
Berner, Arne Morten 31.12.1982 6.5.1983 Liberaalinen kansanpuolue
Sosiaali- ja terveysministeri
Söderman, Jacob-Magnus 19.2.1982 30.6.1982 SDP
Taipale, Vappu Tuulikki 1.7.1982 6.5.1983 SDP
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä
Ahde, Matti Allan 19.2.1982 6.5.1983 SDP
Väänänen, Helmi Marjatta 19.2.1982 6.5.1983 Keskusta
Työvoimaministeri
Kajanoja, Jouko 19.2.1982 31.12.1982 SKDL
Helle, Veikko Kullervo 31.12.1982 6.5.1983 SDP

Puoluejakauma

19.2.1982
Keskusta 6
SDP 5
SKDL 3
RKP 2
ammatti/virkamies 1
6.5.1983
SDP 8
Keskusta 6
RKP 2
Liberaalinen kansanpuolue 1

21.8.2019 5.38. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.