Hallituksen tiedot ja kokoonpano

63. Sorsa IV | 6.5.1983 - 30.4.1987

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Sorsa, Taisto Kalevi 6.5.1983 30.4.1987 SDP
Pääministerin sijainen
Väyrynen, Paavo Matti 6.5.1983 30.4.1987 Keskusta
Ministeri valtioneuvoston kansliassa
Yläjärvi, Toivo Juhani 6.5.1983 29.2.1984 Keskusta
Ulkoasiainministeri
Väyrynen, Paavo Matti 6.5.1983 30.4.1987 Keskusta
Ministeri ulkoasiainministeriössä
Laine, Jermu Tapani 6.5.1983 30.4.1987 SDP
Oikeusministeri
Taxell, Lars Evald Christoffer 6.5.1983 30.4.1987 RKP
Sisäasiainministeri
Ahde, Matti Allan 6.5.1983 30.9.1983 SDP
Luttinen, Vilho Matti 1.10.1983 30.11.1984 SDP
Raatikainen, Kaisa 1.12.1984 30.4.1987 SDP
Ministeri sisäasiainministeriössä
Luttinen, Vilho Matti 6.5.1983 30.9.1983 SDP
Yläjärvi, Toivo Juhani 1.3.1984 30.4.1987 Keskusta
Puolustusministeri
Pihlajamäki, Veikko Jaakko Uolevi 6.5.1983 30.4.1987 Keskusta
Valtiovarainministeri
Pekkala, Ahti Antti Johannes 6.5.1983 31.1.1986 Keskusta
Ollila, Esko Juhani 1.2.1986 30.4.1987 Keskusta
Ministeri valtiovarainministeriössä
Vennamo, Pekka Veikko 6.5.1983 30.4.1987 SMP
Opetusministeri
Suonio, Kaarina Elisabet 6.5.1983 31.5.1986 SDP
Ala-Kapee, Pirjo Anneli 1.6.1986 30.4.1987 SDP
Ministeri opetusministeriössä
Björkstrand, Hilding Gustav Mattias 6.5.1983 30.4.1987 RKP
Maa- ja metsätalousministeri
Yläjärvi, Toivo Juhani 6.5.1983 30.4.1987 Keskusta
Ministeri maa- ja metsätalousministeriössä
Ahde, Matti Allan 6.5.1983 30.9.1983 SDP
Liikenneministeri
Puhakka, Matti Juhani 6.5.1983 30.11.1984 SDP
Luttinen, Vilho Matti 1.12.1984 30.4.1987 SDP
Kauppa- ja teollisuusministeri
Lindblom, Seppo Olavi 6.5.1983 30.4.1987 SDP
Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä
Ahde, Matti Allan 6.5.1983 30.9.1983 SDP
Laine, Jermu Tapani 6.5.1983 30.4.1987 SDP
Sosiaali- ja terveysministeri
Kuuskoski, Eeva Maija Kaarina 6.5.1983 30.4.1987 Keskusta
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä
Ahde, Matti Allan 6.5.1983 30.4.1987 SDP
Taipale, Vappu Tuulikki 6.5.1983 30.11.1984 SDP
Puhakka, Matti Juhani 1.12.1984 30.4.1987 SDP
Työvoimaministeri
Leppänen, Urpo Olavi 6.5.1983 30.4.1987 SMP
Ympäristöministeri
Ahde, Matti Allan 1.10.1983 30.4.1987 SDP

Puoluejakauma

6.5.1983
SDP 8
Keskusta 5
RKP 2
SMP 2
30.4.1987
SDP 8
Keskusta 5
RKP 2
SMP 2

19.1.2019 6.14. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.