Hallituksen tiedot ja kokoonpano

64. Holkeri | 30.4.1987 - 26.4.1991

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Holkeri, Harri Hermanni 30.4.1987 26.4.1991 Kokoomus
Pääministerin sijainen
Sorsa, Taisto Kalevi 30.4.1987 31.1.1989 SDP
Paasio, Pertti Kullervo 1.2.1989 26.4.1991 SDP
Ministeri valtioneuvoston kansliassa
Kanerva, Ilkka Armas Mikael 30.4.1987 28.8.1990 Kokoomus
Ulkoasiainministeri
Sorsa, Taisto Kalevi 30.4.1987 31.1.1989 SDP
Paasio, Pertti Kullervo 1.2.1989 26.4.1991 SDP
Ministeri ulkoasiainministeriössä
Salolainen, Pertti Edvard 30.4.1987 26.4.1991 Kokoomus
Suominen, Ilkka Olavi 30.4.1987 26.4.1991 Kokoomus
Oikeusministeri
Louekoski, Matti Kalevi 30.4.1987 28.2.1990 SDP
Halonen, Tarja Kaarina 1.3.1990 26.4.1991 SDP
Sisäasiainministeri
Rantanen, Jarmo Heikki Kullervo 30.4.1987 26.4.1991 SDP
Ministeri sisäasiainministeriössä
Liikanen, Erkki Antero 8.5.1987 28.2.1990 SDP
Puhakka, Matti Juhani 1.3.1990 26.4.1991 SDP
Puolustusministeri
Norrback, Johan Ole 30.4.1987 13.6.1990 RKP
Rehn, Märta Elisabeth 13.6.1990 26.4.1991 RKP
Valtiovarainministeri
Liikanen, Erkki Antero 30.4.1987 28.2.1990 SDP
Louekoski, Matti Kalevi 1.3.1990 26.4.1991 SDP
Ministeri valtiovarainministeriössä
Puolanne, Ulla Kaija 30.4.1987 26.4.1991 Kokoomus
Kanerva, Ilkka Armas Mikael 3.2.1989 26.4.1991 Kokoomus
Opetusministeri
Taxell, Lars Evald Christoffer 30.4.1987 13.6.1990 RKP
Norrback, Johan Ole 13.6.1990 26.4.1991 RKP
Ministeri opetusministeriössä
Kasurinen, Anna-Liisa 30.4.1987 26.4.1991 SDP
Maa- ja metsätalousministeri
Pohjala, Toivo Topias 30.4.1987 26.4.1991 Kokoomus
Ministeri maa- ja metsätalousministeriössä
Norrback, Johan Ole 30.4.1987 26.4.1991 RKP
Liikenneministeri
Vennamo, Pekka Veikko 30.4.1987 30.9.1989 SMP
Vistbacka, Raimo Viljam 1.10.1989 28.8.1990 SMP
Kanerva, Ilkka Armas Mikael 28.8.1990 26.4.1991 Kokoomus
Ministeri liikenneministeriössä
Kasurinen, Anna-Liisa 28.8.1990 26.4.1991 SDP
Kauppa- ja teollisuusministeri
Suominen, Ilkka Olavi 30.4.1987 26.4.1991 Kokoomus
Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä
Salolainen, Pertti Edvard 30.4.1987 26.4.1991 Kokoomus
Vennamo, Pekka Veikko 30.4.1987 1.9.1989 SMP
Sosiaali- ja terveysministeri
Pesola, Anja Helena 30.4.1987 31.12.1989 Kokoomus
Miettinen, Mauri Kalevi 1.1.1990 26.4.1991 Kokoomus
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä
Halonen, Tarja Kaarina 30.4.1987 28.2.1990 SDP
Puhakka, Matti Juhani 30.4.1987 31.5.1989 SDP
Hämäläinen, Tuulikki Katriina 1.3.1990 26.4.1991 SDP
Työvoimaministeri
Puhakka, Matti Juhani 30.4.1987 31.5.1989 SDP
Työministeri
Puhakka, Matti Juhani 1.6.1989 26.4.1991 SDP
Ympäristöministeri
Bärlund, Kaj-Ole Johannes 30.4.1987 26.4.1991 SDP

Puoluejakauma

30.4.1987
SDP 8
Kokoomus 7
RKP 2
SMP 1
26.4.1991
SDP 8
Kokoomus 7
RKP 2

24.8.2019 2.55. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.