Hallituksen tiedot ja kokoonpano

66. Lipponen | 13.4.1995 - 15.4.1999

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Lipponen, Paavo Tapio 13.4.1995 15.4.1999 SDP
Pääministerin sijainen
Niinistö, Sauli Väinämö 13.4.1995 15.4.1999 Kokoomus
Ministeri valtioneuvoston kansliassa
Alho, Arja Inkeri 13.4.1995 9.10.1997 SDP
Norrback, Johan Ole 13.4.1995 15.4.1999 RKP
Skinnari, Jouko Juhani 9.10.1997 15.4.1999 SDP
Ulkoasiainministeri
Halonen, Tarja Kaarina 13.4.1995 15.4.1999 SDP
Ministeri ulkoasiainministeriössä
Haavisto, Pekka Olavi 13.4.1995 15.4.1999 Vihreät
Norrback, Johan Ole 13.4.1995 15.4.1999 RKP
Oikeusministeri
Niinistö, Sauli Väinämö 13.4.1995 2.2.1996 Kokoomus
Häkämies, Kari Pekka 2.2.1996 13.3.1998 Kokoomus
Järventaus, Jussi Arvi 13.3.1998 15.4.1999 Kokoomus
Sisäasiainministeri
Enestam, Jan-Erik 13.4.1995 15.4.1999 RKP
Ministeri sisäasiainministeriössä
Backman, Jouni Ensio 13.4.1995 15.4.1999 SDP
Puolustusministeri
Taina, Anneli Kristiina 13.4.1995 15.4.1999 Kokoomus
Valtiovarainministeri
Viinanen, Iiro Tahvo Juhani 13.4.1995 2.2.1996 Kokoomus
Niinistö, Sauli Väinämö 2.2.1996 15.4.1999 Kokoomus
Ministeri valtiovarainministeriössä
Alho, Arja Inkeri 13.4.1995 9.10.1997 SDP
Backman, Jouni Ensio 13.4.1995 15.4.1999 SDP
Skinnari, Jouko Juhani 9.10.1997 15.4.1999 SDP
Opetusministeri
Heinonen, Olli-Pekka 13.4.1995 15.4.1999 Kokoomus
Ministeri opetusministeriössä
Andersson, Claes Johan Rudolf 13.4.1995 4.9.1998 Vasemmistoliitto
Siimes, Suvi-Anne 4.9.1998 15.4.1999 Vasemmistoliitto
Maa- ja metsätalousministeri
Hemilä, Matti Kalevi 13.4.1995 15.4.1999 ammatti/virkamies
Liikenneministeri
Linnainmaa, Tuula Maj-Lis 13.4.1995 1.4.1997 Kokoomus
Aura, Matti Ilmari 2.4.1997 15.1.1999 Kokoomus
Sasi, Kimmo Kalevi Immeri 15.1.1999 15.4.1999 Kokoomus
Kauppa- ja teollisuusministeri
Kalliomäki, Antti Tapani 13.4.1995 15.4.1999 SDP
Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä
Norrback, Johan Ole 13.4.1995 15.4.1999 RKP
Sosiaali- ja terveysministeri
Mönkäre, Taru Sinikka 13.4.1995 15.4.1999 SDP
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä
Huttu-Juntunen, Terttu Aulikki 13.4.1995 15.4.1999 Vasemmistoliitto
Alho, Arja Inkeri 28.4.1995 9.10.1997 SDP
Skinnari, Jouko Juhani 9.10.1997 15.4.1999 SDP
Työministeri
Jaakonsaari, Liisa Anneli 13.4.1995 15.4.1999 SDP
Ministeri työministeriössä
Huttu-Juntunen, Terttu Aulikki 13.4.1995 31.3.1997 Vasemmistoliitto
Ympäristöministeri
Haavisto, Pekka Olavi 13.4.1995 15.4.1999 Vihreät
Ministeri ympäristöministeriössä
Mönkäre, Taru Sinikka 13.4.1995 15.4.1999 SDP

Puoluejakauma

13.4.1995
SDP 7
Kokoomus 5
RKP 2
Vasemmistoliitto 2
Vihreät 1
ammatti/virkamies 1
15.4.1999
SDP 7
Kokoomus 5
RKP 2
Vasemmistoliitto 2
Vihreät 1
ammatti/virkamies 1

24.5.2019 8.52. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.