Hallituksen tiedot ja kokoonpano

7. Vennola II | 9.4.1921 - 2.6.1922

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Vennola, Juho Heikki 9.4.1921 2.6.1922 Edistyspuolue
Ulkoasiainministeri
Holsti, Eino Rudolf Woldemar 9.4.1921 20.5.1922 Edistyspuolue
Oikeusministeri
Helminen, Heimo 9.4.1921 24.2.1922 Edistyspuolue
von Hellens, Albert Alexander 24.2.1922 2.6.1922 Edistyspuolue
Sisäasiainministeri
Ritavuori, Heikki 9.4.1921 14.2.1922 Edistyspuolue
Helminen, Heimo 24.2.1922 2.6.1922 Edistyspuolue
Sotaministeri
Hämäläinen, Onni Ferdinand 9.4.1921 3.9.1921 ammatti/virkamies
Jalander, Bruno Fredrik 3.9.1921 2.6.1922 ammatti/virkamies
Valtiovarainministeri
Ryti, Risto Heikki 9.4.1921 2.6.1922 Edistyspuolue
Kirkollis- ja opetusministeri
Liakka, Niilo 9.4.1921 2.6.1922 Maalaisliitto
Maatalousministeri
Kallio, Kyösti 9.4.1921 2.6.1922 Maalaisliitto
Apulaismaatalousministeri
Niukkanen, Juho 9.4.1921 2.6.1922 Maalaisliitto
Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri
Pullinen, Erkki 9.4.1921 2.6.1922 Edistyspuolue
Kauppa- ja teollisuusministeri
Makkonen, Erkki 9.4.1921 2.6.1922 Edistyspuolue
Sosiaaliministeri
Joukahainen, Vilkku 9.4.1921 2.6.1922 Maalaisliitto

Puoluejakauma

9.4.1921
Edistyspuolue 7
Maalaisliitto 4
ammatti/virkamies 1
2.6.1922
Edistyspuolue 6
Maalaisliitto 4
ammatti/virkamies 1

21.8.2019 8.59. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.