Hallituksen tiedot ja kokoonpano

76. Marin | 10.12.2019 -

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Marin, Sanna Mirella 10.12.2019 SDP
Pääministerin sijainen
Kulmuni, Katri 10.12.2019 9.6.2020 Keskusta
Vanhanen, Matti Taneli 9.6.2020 10.9.2020 Keskusta
Saarikko, Annika 10.9.2020 Keskusta
Eurooppa- ja omistajaohjausministeri
Tuppurainen, Tytti Johanna 10.12.2019 SDP
Ulkoministeri
Haavisto, Pekka Olavi 10.12.2019 Vihreät
Kehitysyhteistyö- ja ulkomaankauppaministeri
Skinnari, Ville Tapio 10.12.2019 SDP
Oikeusministeri
Henriksson, Anna-Maja Kristina 10.12.2019 RKP
Pohjoismaisen yhteistyön ja tasa-arvon ministeri
Blomqvist, Thomas Jörn Ingmar 10.12.2019 RKP
Sisäministeri
Ohisalo, Maria 10.12.2019 Vihreät
Puolustusministeri
Kaikkonen, Antti Samuli 10.12.2019 Keskusta
Valtiovarainministeri
Kulmuni, Katri 10.12.2019 9.6.2020 Keskusta
Vanhanen, Matti Taneli 9.6.2020 Keskusta
Kuntaministeri
Paatero, Sirpa Hannele 10.12.2019 SDP
Opetusministeri
Andersson, Li Sigrid 10.12.2019 Vasemmistoliitto
Tiede- ja kulttuuriministeri
Kosonen, Hanna 10.12.2019 6.8.2020 Keskusta
Saarikko, Annika 6.8.2020 Keskusta
Maa- ja metsätalousministeri
Leppä, Jari Juhani 10.12.2019 Keskusta
Liikenne- ja viestintäministeri
Harakka, Timo Olavi 10.12.2019 SDP
Työministeri
Haatainen, Tuula Irmeli 10.12.2019 SDP
Elinkeinoministeri
Lintilä, Mika Tapani 10.12.2019 Keskusta
Sosiaali- ja terveysministeri
Pekonen, Aino-Kaisa Ilona 10.12.2019 Vasemmistoliitto
Perhe- ja peruspalveluministeri
Kiuru, Krista Katriina 10.12.2019 SDP
Ympäristö- ja ilmastoministeri
Mikkonen, Krista Johanna 10.12.2019 Vihreät

Puoluejakauma

10.12.2019
SDP 7
Keskusta 5
Vihreät 3
RKP 2
Vasemmistoliitto 2

27.10.2020 21.5. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.