Ministerin tiedot

Leskinen, Väinö Olavi

2195

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 8.3.1917 Helsinki
Ammatti ja koulutus: Toimitusjohtaja, sosiaalijohtaja.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
53. Karjalainen II
15.7.1970 - 29.10.1971 Ulkoasiainministeri SDP 472
52. Aura
14.5.1970 - 15.7.1970 Ulkoasiainministeri ammatti/virkamies 63
51. Koivisto
22.3.1968 - 14.5.1970 Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä SDP 784
44. Fagerholm III
29.8.1958 - 13.1.1959 Sosiaaliministeri SDP 138
39. Kekkonen V
20.10.1954 - 30.9.1955 Sisäasiainministeri SDP 346
38. Törngren
5.5.1954 - 20.10.1954 Sisäasiainministeri SDP 169
35. Kekkonen III
26.11.1952 - 9.7.1953 Sosiaaliministeri SDP 226
Yhteensä 2195

23.5.2019 20.57. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.