Ministerin tiedot

Rinne, Antti Juhani

521

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 3.11.1962 Helsinki

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
75. Rinne
6.6.2019 - Pääministeri SDP 163
73. Stubb
24.6.2014 - 29.5.2015 Pääministerin sijainen SDP 340
24.6.2014 - 29.5.2015 Valtiovarainministeri SDP 340
72. Katainen
6.6.2014 - 24.6.2014 Pääministerin sijainen SDP 19
6.6.2014 - 24.6.2014 Valtiovarainministeri SDP 19
Yhteensä 521

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Valtiosihteeri Hallitus Aika Tehtävä
Luoma, Raimo 75. Rinne 7.6.2019 - Pääministerin valtiosihteeri
Suominen, Esa 73. Stubb 1.11.2014 - 29.5.2015 Valtiovarainministerin valtiosihteeri
Luoma, Raimo 73. Stubb 25.6.2014 - 31.10.2014 Valtiovarainministerin valtiosihteeri
Luoma, Raimo 72. Katainen 6.6.2014 - 24.6.2014 Valtiovarainministerin valtiosihteeri
Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Pitkänen, Tuulia 75. Rinne 24.6.2019 - Pääministerin erityisavustaja, eduskunta-asiat
Kupias, Pilvi-Elina 75. Rinne 7.6.2019 - Pääministerin erityisavustaja, EU-asiat
Rahkola, Joonas 75. Rinne 7.6.2019 - Pääministerin erityisavustaja
Voionmaa, Lauri 75. Rinne 7.6.2019 - Pääministerin erityisavustaja, kv-asiat
Hirvola, Matti 75. Rinne 6.6.2019 - Pääministerin erityisavustaja
Qvintus, Dimitri 75. Rinne 6.6.2019 - Pääministerin erityisavustaja, mediasuhteet
Hirvola, Matti 73. Stubb 13.10.2014 - 29.5.2015 Valtiovarainministerin erityisavustaja (ministeriryhmän sihteeri)
Nalbantoglu, Ilmari 73. Stubb 1.10.2014 - 29.5.2015 Valtiovarainministerin erityisavustaja (lehdistöasiat)
Kekkonen, Sonja 73. Stubb 24.6.2014 - 1.10.2014 Valtiovarainministerin erityisavustaja (eduskunta-asiat)
Konola, Jyrki 73. Stubb 24.6.2014 - 31.12.2014 Valtiovarainministerin erityisavustaja
Korhonen, Kaisa 73. Stubb 24.6.2014 - 29.5.2015 Virkamiessihteeri (EU- ja kansainväliset asiat)
Kukkonen, Paavali 73. Stubb 24.6.2014 - 1.10.2014 Valtiovarainministerin erityisavustaja (lehdistöasiat)
Rahkola, Joonas 73. Stubb 24.6.2014 - 29.5.2015 Valtiovarainministerin erityisavustaja (talouspolitiikka)
Kekkonen, Sonja 72. Katainen 9.6.2014 - 24.6.2014 Valtiovarainministerin erityisavustaja
Kukkonen, Paavali 72. Katainen 9.6.2014 - 24.6.2014 Valtiovarainministerin erityisavustaja
Rahkola, Joonas 72. Katainen 9.6.2014 - 24.6.2014 Valtiovarainministerin erityisavustaja
Konola, Jyrki 72. Katainen 6.6.2014 - 24.6.2014 Valtiovarainministerin erityisavustaja

15.11.2019 12.32. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.