Ministerin tiedot

Linnamo, Jussi

1119

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 13.10.1924 Viipuri
Ammatti ja koulutus: Ylijohtaja, yhteiskuntatieteiden lisensiaatti.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
56. Sorsa
4.9.1972 - 5.5.1973 Ministeri ulkoasiainministeriössä SDP 244
4.9.1972 - 5.5.1973 Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä SDP 244
55. Paasio II
25.2.1972 - 4.9.1972 Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä SDP 193
23.2.1972 - 4.9.1972 Ministeri ulkoasiainministeriössä SDP 195
23.2.1972 - 4.9.1972 Kauppa- ja teollisuusministeri SDP 195
51. Koivisto
22.3.1968 - 31.1.1970 Ministeri valtioneuvoston kansliassa SDP 681
Yhteensä 1119

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Lund, Unto 56. Sorsa 7.9.1972 - 5.5.1973 Ministerin ulkoasiainministeriössä poliittinen sihteeri
Katajisto, Mikko 55. Paasio II 1.3.1972 - 4.9.1972 Kauppa- ja teollisuusministerin poliittinen sihteeri

25.5.2019 0.26. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.