Ministerin tiedot

Skinnari, Ville Tapio

426

Ministeripäivät

Syntymäaika ja -paikka: 21.2.1974 Lahti
Ammatti ja koulutus: Kansanedustaja, Master of Laws

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
76. Marin
10.12.2019 - Kehitysyhteistyö- ja ulkomaankauppaministeri SDP 239
75. Rinne
6.6.2019 - 10.12.2019 Kehitysyhteistyö- ja ulkomaankauppaministeri SDP 188
Yhteensä 426

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Qvintus, Dimitri 76. Marin 1.3.2020 - Kehitysyhteistyö- ja ulkomaankauppaministeri
Airio, Kirsi 76. Marin 11.12.2019 - Kehitysyhteistyö- ja ulkomaankauppaministerin erityisavustaja
Vainio, Tiina 76. Marin 11.12.2019 - Kehitysyhteistyö- ja ulkomaankauppaministerin erityisavustaja
Airio, Kirsi 75. Rinne 1.8.2019 - 10.12.2019 Kehitysyhteistyö- ja ulkomaankauppaministerin erityisavustaja
Vainio, Tiina 75. Rinne 16.7.2019 - 10.12.2019 Kehitysyhteistyö- ja ulkomaankauppaministerin erityisavustaja
Aalto, Tino 75. Rinne 1.7.2019 - 25.11.2019 Kehitysyhteistyö- ja ulkomaankauppaministerin erityisavustaja

4.8.2020 19.41. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.