Ministerin tiedot

Castrén, Urho Jonas

406

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 30.12.1886 Jyväskylä
Ammatti ja koulutus: Lakimies.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
28. Castren U.
21.9.1944 - 17.11.1944 Pääministeri Kokoomus 58
13. Kallio II
31.12.1925 - 13.12.1926 Oikeusministeri Kokoomus 348
Yhteensä 406

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Sukselainen, Vieno Johannes 28. Castren U. 21.9.1944 - 17.11.1944 Pääministerin sihteeri

16.7.2019 19.21. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.