Ministerin tiedot

Luja-Penttilä, Sinikka Marjatta

1001

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 9.6.1924 Antrea
Ammatti ja koulutus: Kustannustoimittaja.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
61. Koivisto II
26.5.1979 - 19.2.1982 Sosiaali- ja terveysministeri SDP 1001
Yhteensä 1001

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Luhtanen, Leena 61. Koivisto II 1.10.1981 - 19.2.1982 Sosiaali- ja terveysministerin poliittinen sihteeri
Riskilä, Marja-Liisa 61. Koivisto II 15.9.1980 - 30.9.1981 Sosiaali- ja terveysministerin poliittinen sihteeri
Tapiola, Ulpu 61. Koivisto II 1.6.1980 - 14.9.1980 Sosiaali- ja terveysministerin poliittinen sihteeri
Hämäläinen, Pia Tuulikki 61. Koivisto II 1.6.1979 - 31.5.1980 Sosiaali- ja terveysministerin poliittinen sihteeri

17.1.2019 13.30. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.