Ministerin tiedot

Viitanen, Martti Juho

748

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 5.1.1913 Oulujoki
Ammatti ja koulutus: Kaupunginjohtaja, maaherra, lainopin kandidaatti.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
55. Paasio II
23.2.1972 - 4.9.1972 Sisäasiainministeri SDP 195
50. Paasio
27.5.1966 - 30.11.1967 Sisäasiainministeri SDP 553
Yhteensä 748

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Hämeri, Juhani 55. Paasio II 1.3.1972 - 4.9.1972 Sisäasiainministerin poliittinen sihteeri

21.8.2019 14.9. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.