Ministerin tiedot

Tuomioja, Sakari Severi

1154

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 29.8.1911 Tampere
Ammatti ja koulutus: Erikoislähettiläs ja täysvaltainen ministeri.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
37. Tuomioja
17.11.1953 - 5.5.1954 Pääministeri Vapaamielisten liitto 170
35. Kekkonen III
20.9.1951 - 26.11.1952 Ulkoasiainministeri ammatti/virkamies 434
33. Kekkonen
17.3.1950 - 17.1.1951 Ministeri ulkoasiainministeriössä Edistyspuolue 307
17.3.1950 - 30.9.1950 Kauppa- ja teollisuusministeri Edistyspuolue 198
30. Paasikivi III
17.4.1945 - 17.7.1945 Valtiovarainministeri Edistyspuolue 92
29. Paasikivi II
17.11.1944 - 17.4.1945 Ministeri valtiovarainministeriössä Edistyspuolue 152
Yhteensä 1154

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Törnqvist, Erik 37. Tuomioja 17.11.1953 - 5.5.1954 Pääministerin sihteeri

20.11.2018 20.26. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.