Ministerin tiedot

Taina, Anneli Kristiina

1565

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 21.6.1951 Imatra
Ammatti ja koulutus: Sosiaalityöntekijä, kansanedustaja. Yhteiskuntatieteiden maisteri.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
66. Lipponen
13.4.1995 - 15.4.1999 Puolustusministeri Kokoomus 1464
65. Aho
2.1.1995 - 13.4.1995 Ministeri ympäristöministeriössä Kokoomus 102
Yhteensä 1565

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Airaksinen, Harri 66. Lipponen 1.9.1998 - 15.4.1999 Puolustusministerin erityisavustaja
Oksala, Ilkka 66. Lipponen 19.4.1995 - 31.8.1998 Puolustusministerin erityisavustaja
Kankare, Matti 65. Aho 2.1.1995 - 13.4.1995 Ministerin ympäristöministeriössä erityisavustaja

25.5.2019 0.49. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.