Ministerin tiedot

Rekola, Esko Johannes

2728

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 10.6.1919 Tampere
Ammatti ja koulutus: Kansliapäällikkö. Lakitieteen lisensiaatti, varatuomari.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
62. Sorsa III
19.2.1982 - 31.12.1982 Ministeri ulkoasiainministeriössä ammatti/virkamies 316
19.2.1982 - 31.12.1982 Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä ammatti/virkamies 316
61. Koivisto II
26.5.1979 - 19.2.1982 Ministeri ulkoasiainministeriössä ammatti/virkamies 1001
26.5.1979 - 19.2.1982 Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä ammatti/virkamies 1001
60. Sorsa II
15.5.1977 - 26.5.1979 Ministeri valtioneuvoston kansliassa ammatti/virkamies 742
15.5.1977 - 26.5.1979 Ministeri valtiovarainministeriössä ammatti/virkamies 742
59. Miettunen III
29.9.1976 - 15.5.1977 Valtiovarainministeri ammatti/virkamies 229
58. Miettunen II
9.4.1976 - 29.9.1976 Ministeri valtiovarainministeriössä ammatti/virkamies 174
48. Lehto
18.12.1963 - 12.9.1964 Valtiovarainministeri ammatti/virkamies 270
Yhteensä 2728

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Sallila, Pekka 61. Koivisto II 1.2.1980 - 30.4.1980 Ministerin ulkoasiainministeriössä ja kauppa- ja teollisuusministeriössä poliittinen sihteeri
Sallila, Pekka 61. Koivisto II 1.10.1979 - 31.12.1979 Ministerin ulkoasiainministeriössä ja kauppa- ja teollisuusministeriössä poliittinen sihteeri
Skurnik, Samuli 60. Sorsa II 8.5.1978 - 28.2.1979 Ministerin valtiovarainministeriössä poliittinen sihteeri
Rautiainen, Kauko 58. Miettunen II 7.9.1976 - 29.9.1976 Ministerin valtiovarainministeriössä poliittinen sihteeri
Ropponen, Heikki Olavi 58. Miettunen II 9.4.1976 - 7.9.1976 Ministerin valtiovarainministeriössä poliittinen sihteeri

19.8.2019 23.19. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.