Ministerin tiedot

Sukselainen, Vieno Johannes

2601

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 12.10.1906 Paimio
Ammatti ja koulutus: Kansleri, professori, pääjohtaja.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
45. Sukselainen II
19.5.1961 - 19.6.1961 Ulkoasiainministeri Maalaisliitto 32
13.1.1959 - 3.7.1961 Pääministeri Maalaisliitto 903
41. Sukselainen
27.5.1957 - 29.11.1957 Pääministeri Maalaisliitto 187
38. Törngren
5.5.1954 - 20.10.1954 Valtiovarainministeri Maalaisliitto 169
36. Kekkonen IV
9.7.1953 - 17.11.1953 Sisäasiainministeri Maalaisliitto 132
35. Kekkonen III
20.9.1951 - 9.7.1953 Sisäasiainministeri Maalaisliitto 659
34. Kekkonen II
17.1.1951 - 20.9.1951 Sisäasiainministeri Maalaisliitto 247
33. Kekkonen
17.3.1950 - 17.1.1951 Valtiovarainministeri Maalaisliitto 307
Yhteensä 2601

Avustajuudet

Hallitus ja aika Ministeri Tehtävä
30. Paasikivi III
17.4.1945 - 7.6.1945 Paasikivi, Juho Kusti Pääministerin sihteeri
29. Paasikivi II
17.11.1944 - 17.4.1945 Paasikivi, Juho Kusti Pääministerin sihteeri
28. Castren U.
21.9.1944 - 17.11.1944 Castrén, Urho Jonas Pääministerin sihteeri
27. Hackzell
8.8.1944 - 21.9.1944 Hackzell, Anders Verner Pääministerin sihteeri
26. Linkomies
5.3.1943 - 8.8.1944 Linkomies, Edwin Johan Hildegard Pääministerin sihteeri
25. Rangell
28.9.1941 - 5.3.1943 Rangell, Johan Wilhelm Pääministerin sihteeri

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Siikala, Kalervo 45. Sukselainen II 14.1.1959 - 14.7.1961 Pääministerin sihteeri
Silvola, Pekka 41. Sukselainen 16.9.1957 - 29.11.1957 Pääministerin sihteeri
Tuovinen, Matti 41. Sukselainen 27.5.1957 - 15.9.1957 Pääministerin sihteeri

18.11.2018 12.55. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.