Ministerin tiedot

Tanner, Väinö Alfred

2756

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 12.3.1881 Helsinki
Ammatti ja koulutus: Senaattori, laki-ja talousmies. lakitieteen tohtori, toimitusjohtaja.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
26. Linkomies
5.3.1943 - 8.8.1944 Valtiovarainministeri SDP 523
25. Rangell
22.5.1942 - 5.3.1943 Valtiovarainministeri SDP 288
3.7.1941 - 22.5.1942 Kauppa- ja teollisuusministeri SDP 324
24. Ryti II
27.3.1940 - 15.8.1940 Kansanhuoltoministeri SDP 142
23. Ryti
1.12.1939 - 27.3.1940 Ulkoasiainministeri SDP 118
22. Cajander III
12.3.1937 - 1.12.1939 Valtiovarainministeri SDP 995
14. Tanner
13.12.1926 - 17.12.1927 Pääministeri SDP 370
Yhteensä 2756

18.6.2019 4.4. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.