Ministerin tiedot

Risikko, Paula Sinikka

3557

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 4.6.1960 Ylihärmä
Ammatti ja koulutus: Kansanedustaja, ammattikorkeakoulun vararehtori. Terveystieteiden tohtori.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
74. Sipilä
22.6.2016 - 5.2.2018 Sisäministeri Kokoomus 594
73. Stubb
24.6.2014 - 29.5.2015 Liikenne- ja kuntaministeri Kokoomus 340
24.6.2014 - 29.5.2015 Liikenne- ja kuntaministeri Kokoomus 340
72. Katainen
22.6.2011 - 24.6.2014 Sosiaali- ja terveysministeri Kokoomus 1099
71. Kiviniemi
22.6.2010 - 22.6.2011 Peruspalveluministeri Kokoomus 366
70. Vanhanen II
19.4.2007 - 22.6.2010 Peruspalveluministeri Kokoomus 1161
19.4.2007 - 1.1.2008 Ministeri ympäristöministeriössä Kokoomus 258
Yhteensä 3557

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Valtiosihteeri Hallitus Aika Tehtävä
Artjoki, Risto 74. Sipilä 5.5.2017 - 5.2.2018 Ministerien Orpo, Grahn-Laasonen, Mykkänen, Risikko ja Häkkänen valtiosihteeri
Artjoki, Risto 74. Sipilä 15.10.2016 - 5.5.2017 Ministerien Orpo, Grahn-Laasonen, Mykkänen ja Risikko valtiosihteeri
Heinonen, Olli-Pekka 74. Sipilä 22.6.2016 - 14.10.2016 Ministerien Orpo, Grahn-Laasonen, Mykkänen ja Risikko valtiosihteeri
Paatero, Sami 73. Stubb 25.6.2014 - 29.5.2015 Liikenne- ja kuntaministerin valtiosihteeri
Pohja, Pia 72. Katainen 25.6.2012 - 24.6.2014 Sosiaali- ja terveysministerin valtiosihteeri
Rantahalvari, Vesa 72. Katainen 23.6.2011 - 21.6.2012 Sosiaali- ja terveysministerin valtiosihteeri
Rantahalvari, Vesa 71. Kiviniemi 23.6.2010 - 22.6.2011 Peruspalveluministerin valtiosihteeri
Rantahalvari, Vesa 70. Vanhanen II 1.2.2010 - 22.6.2010 Peruspalveluministerin valtiosihteeri
Oksala, Ilkka 70. Vanhanen II 23.4.2007 - 31.1.2010 Peruspalveluministerin valtiosihteeri
Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Ylönen, Lyydia 74. Sipilä 16.1.2018 - 5.2.2018 Sisäministerin erityisavustaja
Salo, Aino 74. Sipilä 1.9.2017 - 15.1.2018 Sisäministerin erityisavustaja
Seppänen, Pirre 74. Sipilä 7.6.2017 - 31.8.2017 Sisäministerin erityisavustaja
Rytilä-Broere, Tiina 74. Sipilä 25.4.2017 - 4.2.2018 Sisäministerin erityisavustaja
Rönnholm, Juuso 74. Sipilä 1.9.2016 - 5.6.2017 Sisäministerin erityisavustaja
Hannonen, Emma 74. Sipilä 22.6.2016 - 7.5.2017 Sisäministerin erityisavustaja
Valkonen, Ville 74. Sipilä 22.6.2016 - 1.8.2016 Sisäministerin erityisavustaja
Viljamaa, Tuomas 73. Stubb 5.3.2015 - 29.5.2015 Liikenne- ja kuntaministerin erityisavustaja (valtiovarainministeriössä)
Rönnholm, Juuso 73. Stubb 16.2.2015 - 2.3.2015 Liikenne- ja kuntaministerin erityisavustaja (LVM)
Tapala, Hanna 73. Stubb 16.2.2015 - 29.5.2015 Liikenne- ja kuntaministerin erityisavustaja (Liikenne- ja viestintäministeriössä)
Tapala, Hanna 73. Stubb 7.1.2015 - 16.2.2015 Liikenne- ja kuntaministerin erityisavustaja
Häkkänen, Antti 73. Stubb 24.6.2014 - 16.2.2015 Liikenne- ja kuntaministerin erityisavustaja
Rönnholm, Juuso 73. Stubb 24.6.2014 - 6.1.2015 Liikenne- ja kuntaministerin erityisavustaja
Rönnholm, Juuso 72. Katainen 6.5.2013 - 24.6.2014 Sosiaali- ja terveysministerin erityisavustaja
Heinola, Ulla-Mari 72. Katainen 13.2.2012 - 5.5.2013 Sosiaali- ja terveysministerin erityisavustaja
Aherto, Suvi 72. Katainen 23.6.2011 - 12.2.2012 Sosiaali- ja terveysministerin erityisavustaja
Manner-Raappana, Anna 71. Kiviniemi 22.6.2010 - 22.6.2011 Peruspalveluministerin erityisavustaja
Manner-Raappana, Anna 70. Vanhanen II 23.4.2007 - 22.6.2010 Peruspalveluministerin erityisavustaja

21.8.2019 14.15. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.