Ministerin tiedot

Wuori, Eero Aarne

374

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 11.8.1900 Helsinki
Ammatti ja koulutus: Lähettiläs.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
30. Paasikivi III
7.8.1945 - 29.9.1945 Ministeri valtioneuvoston kansliassa SDP 54
27.4.1945 - 29.9.1945 Ministeri sosiaaliministeriössä SDP 156
27.4.1945 - 29.9.1945 Ministeri kansanhuoltoministeriössä SDP 156
17.4.1945 - 29.9.1945 Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri SDP 166
29. Paasikivi II
16.2.1945 - 17.4.1945 Ministeri sosiaaliministeriössä SDP 61
16.2.1945 - 17.4.1945 Ministeri kansanhuoltoministeriössä SDP 61
17.11.1944 - 17.4.1945 Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri SDP 152
28. Castren U.
21.9.1944 - 17.11.1944 Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä SDP 58
Yhteensä 374

27.5.2019 2.0. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.