Ministerin tiedot

Kanerva, Ilkka Armas Mikael

3258

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 28.1.1948 Lokalahti
Ammatti ja koulutus: Kansanedustaja. Valtiotieteen maisteri.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
70. Vanhanen II
19.4.2007 - 4.4.2008 Ulkoasiainministeri Kokoomus 352
65. Aho
26.4.1991 - 23.8.1991 Pääministerin sijainen Kokoomus 120
26.4.1991 - 13.4.1995 Ministeri valtiovarainministeriössä Kokoomus 1449
26.4.1991 - 13.4.1995 Työministeri Kokoomus 1449
64. Holkeri
28.8.1990 - 26.4.1991 Liikenneministeri Kokoomus 242
3.2.1989 - 26.4.1991 Ministeri valtiovarainministeriössä Kokoomus 813
30.4.1987 - 28.8.1990 Ministeri valtioneuvoston kansliassa Kokoomus 1217
Yhteensä 3258

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Valtiosihteeri Hallitus Aika Tehtävä
Tiilikainen, Teija 70. Vanhanen II 28.5.2007 - 4.4.2008 Ulkoasiainministerin valtiosihteeri
Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Arvonen, Jori 70. Vanhanen II 19.4.2007 - 4.4.2008 Ulkoasiainministerin erityisavustaja
Kirstilä, Juha 70. Vanhanen II 19.4.2007 - 4.4.2008 Ulkoasiainministerin lehdistöavustaja
Mickelsson, Max 65. Aho 21.2.1994 - 13.4.1995 Työministerin erityisavustaja
Nummikoski, Velipekka 65. Aho 27.4.1991 - 20.2.1994 Työministerin erityisavustaja
Nummikoski, Velipekka 64. Holkeri 28.8.1990 - 26.4.1991 Liikenneministerin erityisavustaja
Nummikoski, Velipekka 64. Holkeri 15.3.1990 - 27.8.1990 Ministerin valtioneuvoston kansliassa erityisavustaja
Suortti, Kalevi 64. Holkeri 1.11.1988 - 28.2.1990 Ministerin valtiovarainministeriössä ja valtioneuvoston kansliassa poliittinen sihteeri
Saloniemi, Jorma 64. Holkeri 6.5.1987 - 31.10.1988 Ministerin valtioneuvoston kansliassa poliittinen sihteeri

23.5.2019 19.44. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.