Ministerin tiedot

Haavisto, Pekka Olavi

1972

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 23.3.1958 Helsinki

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
75. Rinne
6.6.2019 - Ulkoministeri Vihreät 163
73. Stubb
24.6.2014 - 26.9.2014 Kehitysministeri Vihreät 95
24.6.2014 - 26.9.2014 Kehitysministeri Vihreät 95
72. Katainen
17.10.2013 - 24.6.2014 Kehitysministeri Vihreät 251
17.10.2013 - 24.6.2014 Kehitysministeri Vihreät 251
66. Lipponen
13.4.1995 - 15.4.1999 Ministeri ulkoasiainministeriössä Vihreät 1464
13.4.1995 - 15.4.1999 Ympäristöministeri Vihreät 1464
Yhteensä 1972

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Valtiosihteeri Hallitus Aika Tehtävä
Sumuvuori, Johanna 75. Rinne 9.7.2019 - Ulkoministerin valtiosihteeri
Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Aalto, Jeri 75. Rinne 15.7.2019 - Ulkoministerin erityisavustaja
Linnainmäki, Joel 75. Rinne 29.6.2019 - Ulkoministerin erityisavustaja
Lappalainen, Jarno 75. Rinne 17.6.2019 - Ulkoministerin erityisavustaja
Linnainmäki, Joel 73. Stubb 14.8.2014 - 26.9.2014 Kehitysministerin erityisavustaja (lehdistösuhteet)
Sumuvuori, Johanna 73. Stubb 14.8.2014 - 26.9.2014 Kehitysministerin erityisavustaja
Hulkkonen, Ville 73. Stubb 24.6.2014 - 26.9.2014 Virkamiessihteeri (omistajaohjaus)
Kettunen, Milma 73. Stubb 24.6.2014 - 14.8.2014 Kehitysministerin erityisavustaja (lehdistösuhteet)
Kousa, Meri-Tuuli 73. Stubb 24.6.2014 - 26.9.2014 Erityisavustaja (omistajaohjaus)
Nordström, Laura 73. Stubb 24.6.2014 - 14.8.2014 Kehitysministerin erityisavustaja
Kousa, Meri-Tuuli 72. Katainen 5.11.2013 - 24.6.2014 Kehitysministerin erityisavustaja
Kettunen, Milma 72. Katainen 18.10.2013 - 24.6.2014 Kehitysministerin lehdistöavustaja
Korkeaoja, Lauri 72. Katainen 18.10.2013 - 4.11.2013 Kehitysministerin erityisavustaja
Nordström, Laura 72. Katainen 18.10.2013 - 24.6.2014 Kehitysministerin erityisavustaja
Nikula, Taina 66. Lipponen 29.1.1996 - 15.4.1999 Ympäristöministerin erityisavustaja
Slotte, Henrik 66. Lipponen 12.1.1996 - 15.4.1999 Ympäristöministerin ja ministerin ulkoasiainministeriössä erityisavustaja
Poskiparta, Katariina 66. Lipponen 1.7.1995 - 15.4.1999 Ympäristöministerin erityisavustaja
Reinikainen, Tapio 66. Lipponen 1.7.1995 - 11.1.1996 Ympäristöministerin erityisavustaja
Brax, Anne 66. Lipponen 24.4.1995 - 31.10.1997 Ympäristöministerin erityisavustaja

15.11.2019 5.35. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.