Ministerin tiedot

Orpo, Antti Petteri

1797

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 3.11.1969 Köyliö
Ammatti ja koulutus: Yrityspalvelujohtaja. Valtiotieteiden maisteri. Kansanedustaja.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
74. Sipilä
28.6.2017 - Pääministerin sijainen Kokoomus 697
22.6.2016 - Valtiovarainministeri Kokoomus 1068
29.5.2015 - 22.6.2016 Sisäministeri Kokoomus 391
73. Stubb
24.6.2014 - 29.5.2015 Maa- ja metsätalousministeri Kokoomus 340
Yhteensä 1797

Avustajuudet

Hallitus ja aika Ministeri Tehtävä
67. Lipponen II
1.1.2002 - 17.4.2003 Itälä, Ville Heimo Antero Sisäasiainministerin erityisavustaja

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Valtiosihteeri Hallitus Aika Tehtävä
Kujala, Anssi 74. Sipilä 17.4.2019 - Ministerien Orpo, Grahn-Laasonen, Mykkänen, Häkkänen ja Virolainen valtiosihteeri
Kujala, Anssi 74. Sipilä 4.3.2019 - 12.4.2019 Ministerien Orpo, Grahn-Laasonen, Mykkänen, Häkkänen ja Virolainen valtiosihteeri
Ikonen, Anna-Kaisa 74. Sipilä 10.4.2018 - 4.3.2019 Ministerien Orpo, Grahn-Laasonen, Mykkänen, Häkkänen ja Virolainen valtiosihteeri
Artjoki, Risto 74. Sipilä 12.2.2018 - 16.3.2018 Ministerien Orpo, Grahn-Laasonen, Mykkänen, Häkkänen ja Virolainen valtiosihteeri
Artjoki, Risto 74. Sipilä 5.5.2017 - 12.2.2018 Ministerien Orpo, Grahn-Laasonen, Mykkänen, Risikko ja Häkkänen valtiosihteeri
Artjoki, Risto 74. Sipilä 15.10.2016 - 5.5.2017 Ministerien Orpo, Grahn-Laasonen, Mykkänen ja Risikko valtiosihteeri
Heinonen, Olli-Pekka 74. Sipilä 22.6.2016 - 14.10.2016 Ministerien Orpo, Grahn-Laasonen, Mykkänen ja Risikko valtiosihteeri
Heinonen, Olli-Pekka 74. Sipilä 17.6.2015 - 22.6.2016 Ministerien Stubb, Orpo, Toivakka ja Grahn-Laasonen valtiosihteeri
Rytilä-Broere, Tiina 73. Stubb 1.12.2014 - 29.5.2015 Maa- ja metsätalousministerin valtiosihteeri
Artjoki, Risto 73. Stubb 25.6.2014 - 1.12.2014 Maa- ja metsätalousministerin valtiosihteeri
Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Kokko, Kristiina 74. Sipilä 4.3.2019 - Kokoomuksen ministeriryhmän erityisavustaja
Erämaja, Elias 74. Sipilä 11.2.2019 - Valtiovarainministerin erityisavustaja (talouspolitiikka)
Uusitalo, Heikki Kuutti 74. Sipilä 1.1.2019 - Valtiovarainministerin erityisavustaja
Marttinen, Matias 74. Sipilä 1.9.2017 - Valtiovarainministerin erityisavustaja
Kujala, Anssi 74. Sipilä 17.10.2016 - 3.3.2019 Kokoomuksen ministeriryhmän erityisavustaja
Tarkiainen, Elisa 74. Sipilä 17.10.2016 - Valtiovarainministerin erityisavustaja (EU- ja kansainväliset asiat)
Valkonen, Ville 74. Sipilä 1.8.2016 - 31.8.2017 Valtiovarainministerin erityisavustaja
Kortelainen, Mikko 74. Sipilä 22.6.2016 - 31.12.2018 Valtiovarainministerin erityisavustaja
Turunen, Joonas 74. Sipilä 22.6.2016 - 15.10.2016 Kokoomuksen ministeriryhmän erityisavustaja (Orpo, Mykkänen, Risikko ja Grahn-Laasonen)
Åvall, Laura 74. Sipilä 22.6.2016 - 30.4.2017 Valtiovarainministerin erityisavustaja (talouspolitiikka)
Kortelainen, Mikko 74. Sipilä 29.5.2015 - 22.6.2016 Sisäministerin erityisavustaja
Valkonen, Ville 74. Sipilä 29.5.2015 - 22.6.2016 Sisäministerin erityisavustaja
Perho, Tiina 73. Stubb 2.1.2015 - 29.5.2015 Maa- ja metsätalousministerin erityisavustaja
Rytilä, Tiina 73. Stubb 24.6.2014 - 1.12.2014 Maa- ja metsätalousministerin erityisavustaja

25.5.2019 10.42. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.